21. února  2011 v 19:55  rubrika: Události na časové ose

1989 – Politické změny v Evropě i v RFE

Stříhání železné opony, Lída Rakušanová - Foto: Josef Rakušan

Stříhání železné opony, Lída RakušanováFoto: Josef Rakušan

Ředitelem československého vysílání RFE v Mnichově se stal nakrátko Karel Kašpárek, v červenci 1989 ho nahradil Pavel Pecháček.

V roce 1989 došlo v návaznosti na uvolňování režimu, které začalo nástupem generálního tajemníka ÚV KSSS Michaila Gorbačova k moci, k postupnému hroucení komunistických režimů v Evropě. Předehrou těchto změn se stalo Gorbačovovo vystoupení v New Yorku na generálním shromáždění OSN v prosinci roku 1988. Gorbačov zde deklaroval právo všech národů na sebeurčení. 

V březnu roku 1989 využívají práva na sebeurčení Maďarsko a Polsko, jejichž komunistické režimy byly svrženy jako první ze socialistického bloku. 9. listopadu 1989 padá Berlínská zeď a ke konci sovětské nadvlády nad částí Evropy pak již mnoho nezbývá. 

V Československu se společenské změny odehrály po událostech 17. listopadu, kdy došlo k násilnému potlačení studentské demonstrace. Již v prosinci 1989 byl prezidentem Československa zvolen Václav Havel a byla navržena cesta k postupné demokratizaci československého politického zřízení. 

Autor:  Ivana Příbramská, Tereza Pavlíčková, Michal Stehlík
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas