15. února  2011 v 10:13  rubrika: Chci vědět víc

Chci vědět víc

Studenti v lavicích - Foto: Jana Káninská

Studenti v lavicíchFoto: Jana Káninská

V červenci roku 1950 vysílalo Rádio Svobodná Evropa ze studia v New Yorku poprvé do Československa. Vysílalo se z místa, které bylo a je téměř symbolem Spojených států – z budovy Empire State Building – a stanice se tehdy zavázala poskytovat zpravodajství „podle americké tradice svobody slova”.

Žádná země není tak jedinečně svázána s historií RFE jako Česká republika. V roce 1968, během sedmiměsíčního období politické liberalizace, jež se do dějin Československa zapsalo jako „Pražské jaro”, bylo RFE nepostradatelným zdrojem nezávislých zpráv. V 70. a 80. letech minulého století, v době, kdy byla moc sovětů nejvyšší a disidenti fungovali pod těžkým tlakem, měla mise RFE/RL velký význam. Pavel Pecháček působil jako ředitel československých služeb RFE/RL v Mnichově v době sametové revoluce. V listopadu roku 1989 mu bylo nečekaně uděleno vízum a on mohl vycestovat do Prahy, odkud živě komentoval reportáže z demonstrací na Václavském náměstí. 

„Nikdo z Rádia Svobodná Evropa nedostal nikdy předtím vízum” vzpomínal Pecháček v nedávném interview. „Podcenili účinek, který mé zprávy v Československu mohly mít. Konec konců, byl jsem pár dní jediným reportérem, který otevřeně a beze zbytku pokrýval události demonstrací v českém jazyce pro české posluchače. Zprávy RFE mohli lidé slyšet v celé zemi a měly obrovský dopad.” 

Jako výraz úcty řídil bývalý prezident Havel první redakční setkání v konferenční místnosti nové budovy, které se později přezdívalo „konferenční místnost Václava Havla“. Havel chválil misi RFE/RL a varoval před tím, aby demokratické země při jednání s autoritářskými režimy nepohlížely na téma lidských práv jen jako na „dodatečný nápad". 

Z příspěvku Johna O’Sullivana, výkonného programového ředitele RFE 

Didaktické materiály: 

Pracovní list: vyučovací hodina na téma RFE
Fotografie - 1. část
Fotografie - 2. část 

Studijní materiály: 

1. Stručný vývoj Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda 

2. Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda si připomíná 60 let boje za svobodu 

3. První přenosy Rádia Svobodná Evropa z Mnichova 

Materiály zpětné vazby: 


Autor:  Ivana Příbramská, Petra Zia Sluková
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas