16. dubna  2011 v 11:13  rubrika: Fotografie

České bohoslužby v Rádiu Svobodná Evropa

Bohoslužba - Foto:  Osobní archiv Bohuslava Švehly

BohoslužbaFoto:  Osobní archiv Bohuslava Švehly

Šedesát let se konají v centru Mnichova, v kostele sv. Štěpána pravidelné české a slovenské bohoslužby. A každoročně, v měsíci květnu pak také bohoslužby na poděkování, za existenci Rádia Svobodná Evropa, za všechny její živé i zemřelé členy, za pracovníky a posluchače.

Již při prvním vysílání Rádia Svobodná Evropa, 1. května 1951, ve vysílání zazněla modlitba, kterou připravil kněz Dr. Alexander Heidler a slovensky ji přečetl Imrich Kružliak. Pravidelné přenosy bohoslužeb provázely také po celá léta vysílání rádia, i proto je na pamětní desce, která je umístěna vzadu v kostele napsáno: „Svatý Štěpán na Svatém poli“

V letech železné opony, která dělila Evropu, byly Rádiem Svobodná Evropa z tohoto kostela vysílány do Československa slovenské a české nedělní bohoslužby. Jako kazatelé zde působili P. Dr. Friedrich Osuský, SJ, Prof. Dr. Felix Mikula, P. Prof. Dr. Anton Hlinka SDB ve slovenské řeči. Monsignore Dr. Alexander Heidler, Monsignore Karel Fořt v české řeči. Tato deska je zde umístěna po čtyřiceti letech na památku první mše svaté 6. května 1951. Bohu díky. Ještě je třeba dodat, že tato deska byla posvěcena kardinálem Miloslavem Vlkem při děkovné bohoslužbě v květnu 1991. 

 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas