16. dubna  2011 v 10:32  rubrika: Fotografie

Redaktor, a také manažer Rádia Svobodná Evropa Pavel Pecháček

Pavel Pecháček - Foto: Josef Rakušan

Pavel PecháčekFoto: Josef Rakušan

Období konce 80. let, kdy dochází k pádu totalitního režimu v Československu, také je poprvé akreditován novinář ze Svobodné Evropy v Praze, posléze je otevřeno zastoupení této rozhlasové stanice a následně v letech devadesátých je celé rádio přestěhováno do Prahy, kde pod názvem Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda vysílá dodnes.

Novinářská dráha Pavla Pecháčka začíná ještě v Československém rozhlasu, ve sportovní redakci. Na konci 60tých let emigruje a začíná pracovat v československé redakci Rádia Svobodná Evropa v Mnichově, další jeho angažmá je v roli ředitele Hlasu Ameriky, a do mnichovské redakce se vrací v roce 1989, a je jmenován prezidentem československé redakce Rádia Svobodná Evropa. Byl také prvním akreditovaným novinářem z této rozhlasové stanice v listopadu 1989, po 38 letech vysílání. Ocitnul se v centru dění, dodával reportáže přímo z přelomových událostí do mnichovské redakce, ve dnech, kdy československé sdělovací prostředky stále zůstávaly v područí tehdejšího režimu. 

K dalším přelomovým okamžikům, kterých se zúčastnil bylo v květnu 1990 otevření zastoupení Rádia Svobodná Evropa v Praze, což také zachycuje jedna z fotografií. Pavel Pecháček byl také nositelem myšlenky, a poté realizátorem, přestěhování Rádia Svobodná Evropa do Prahy v roce 1994. 

 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas