30. března  2011 v 18:57  rubrika: Kdo byl kdo

Egon Lánský (1934 v Trenčíně jako Egon Löwy)

Egon Lánský - Foto: Jan Rosenauer

Egon LánskýFoto: Jan Rosenauer

bývalý místopředseda vlády ČR, bývalý senátor, žurnalista, komentátor

Egon Lánský, rozený Löwy, se narodil v rodině židovského lékaře. Jeho otec utekl v roce 1939 po obsazení Československa nacistickým Německem do Anglie. V roce 1944 po poražení Slovenského národního povstání byl Egon Lánský s matkou deportován přes několik sběrných táborů do Terezína, kde se dočkali osvobození. Po válce se rodina vrátila do Trenčína a změnila si jméno na nežidovsky znějící Lánský. 

Egon Lánský úspěšně odmaturoval, byl přijat na vysokou školu, z níž byl pro protikomunistické aktivity třikrát vyloučen. Pracoval v hutích na Kladně, později v podniku Dental v Praze a nakonec v letech 1967–1968 v Ekonomickém ústavu ČSAV. Na jaře 1968 byl jedním ze zakládajících členů KAN. 

Po srpnu 1968 emigroval do Švédska, kde zpočátku, než se naučil švédsky, vykonával různá pomocná povolání. V roce 1981 dokončil studia historie a politologie na Karlově univerzitě v Lundu. Pracoval pro švédský tisk, pro československou redakci londýnské BBC a od roku 1984 jako komentátor Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. 

Po listopadu 1989 se vrátil do Československa, stal se mluvčím ministerstva zahraničí a vyslancem československé stálé mise u Rady Evropy ve Štrasburku. Stal se členem politické strany ČSSD a v roce 1998 místopředsedou vlády Miloše Zemana. 

Autor:  Ivana Příbramská, Tereza Pavlíčková
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas