23. března  2011 v 15:12  rubrika: Kdo byl kdo

Jan Douba (1931 Nová Paka), pseudonym: Jan Měkota

Jan Měkota - Douba - Foto: Archiv RFE

Jan Měkota - DoubaFoto: Archiv RFE

hlasatel, redaktor

Jan Douba se narodil roku 1931 v Nové Pace. Navštěvoval obchodní akademii, ale studium nedokončil, neboť ve svých osmnácti letech, těsně před maturitou, utekl z Československa. 

V roce 1949 tedy se dvěma kamarády emigroval do Bavorska, spadajícího tehdy do americké okupační zóny. Tři dny byl vyslýchán americkou výzvědnou službou CIC, jež zjišťovala důvody, které mladého muže vedly k emigraci. Poté byl Jan Douba poslán vlakem do uprchlického tábora v Mnichově a po vzniku českého uprchlického tábora u Ludwigsburgu se přesunul právě tam. 

V Ludwigsburgu strávil téměř dva roky a spolu s dalšími českými emigranty založil Masarykovu univerzitní kolej, kde přednášeli akademičtí pracovníci z řad českých emigrantů. 

V roce 1951 bylo Janu Doubovi nabídnuto australské vízum, on je ale odmítl, a zůstal tudíž bez občanství. Z tohoto důvodu byl následně převelen do německého tábora u Norimberku. Zde se dostal ke konkurzu do vznikajícího Rádia Svobodná Evropa a seznámil se s Pavlem Tigridem. Vzhledem k tomu, že úspěšně prošel hlasovou zkouškou, byl přijat na pozici hlasatele. 

1. května 1951 se Jan Douba, pod pseudonymem Jan Měkota, stává nejmladším spolupracovníkem právě vzniklého rádia. Nejdříve pracuje v mnichovské redakci, kde jako pracovník bez praxe hlásí pouze spojovací texty a přehled pořadů. Od roku 1952 do roku 1960 pak působí v Lisabonu, odkud Rádio Svobodná Evropa vysílalo na krátkých vlnách. 

Do Mnichova se vrátil po osmi letech kvůli touze dělat hudební pořad, který se stal velmi oblíbeným. V jeho pořadech účinkovala např. Sophia Loren, Brigitte Bardot, The Beatles, Rolling Stones, Louis Armstrong a spousta dalších slavných umělců. Jan Douba – Měkota natočil i výjimečný rozhovor s Věrou Čáslavskou na olympiádě v Mexico City v roce 1968. 

 

60. výročí počátku vysílání Rádia Svobodná Evropa. Host - Jan Měkota - jeden z prvních redaktorů RSE. Připravil Libor Dvořák.

Vložit na svůj web

Autor:  Ivana Příbramská, Tereza Pavlíčková
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas