23. března  2011 v 15:54  rubrika: Kdo byl kdo

Jan Schneider (1934 Písek), pseudonym: Jan Chum

Textař Jan Schneider - Foto: Yvona Žertová

Textař Jan SchneiderFoto: Yvona Žertová

básník, textař, moderátor

Jan Schneider se narodil v roce 1934 v Písku, ale dětství strávil v jihočeském Táboře, kde také úspěšně dokončil gymnázium. Vystudoval statistiku a stal se inženýrem, ale raději než s čísly si hrál se slovy. České veřejnosti je znám jako "legenda české textařiny". Je autorem textů k mnoha populárním písním šedesátých let a vítězem celé řady cen na festivalech doma i v zahraničí. Psal texty například pro Waldemara Matušku, Helenu Vondráčkovou, Evu Pilarovou a Martu Kubišovou. Jeho rané práce slavily úspěch i v zahraničí. V Polsku byly verše přeloženy básníkem Marianem Grezsczakem, ve Francii se jich ujali studenti pařížské Sorbonny. 

Jaké byly jeho první kontakty s populární hudbou? Textařem se podle svých slov stal Jan Scheiner proti své vůli a své první texty skládal pro Waldemara Matušku a divadlo Semafor. 

V šedesátých letech působil v Československém rozhlase, kde vedl pořad Mikrofórum. Tento pořad byl tehdy ideologicky zdůvodněn jako konkurence hudebních pořadů Svobodné Evropy typu Afternoon Music. 

Na počátku sedmdesátých let odešel Schneider z Československa. Po emigraci a vstupu do mnichovské redakce Rádia Svobodná Evropa moderoval právě výše zmíněný pořad Afternoon Music a psal fejetony a komentáře. Práci pro Svobodnou Evropu se věnoval téměř dvacet let, až do počátku let devadesátých, kdy se vrátil do Československa. 

Autor:  Ivana Příbramská, Tereza Pavlíčková
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas