8. února  2011 v 11:21  rubrika: O projektu

Rádio Svobodná Evropa 1951–2011

První studio RFE/RL - Foto: Archiv RFE

První studio RFE/RLFoto: Archiv RFE

V květnu 1951 zazněly v éteru první tóny znělky Rádia Svobodná Evropa, začalo vysílání československé redakce. Jedním z těch, kteří promluvili k posluchačům do vlasti jako první, byl publicista Ferdinand Peroutka. Parafrází jeho slov byla započata kapitola našich dějin, v níž má jeden svobodný hlas, jedno svobodné rádio nesmírnou cenu pro samotnou podstatu svobody.

Za dlouhých šest dekád prošla stanice mnoha peripetiemi, kopírovala velké zlomy doma v Československu a stala se místem setkávání zcela mimořádných a v mnohém rozdílných osobností, jejichž společným jmenovatelem bylo směřování ke svobodě. 

Český rozhlas, Radio Free Europe/Radio Liberty, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze a další partneři přichystali soubor akcí, jejichž úkolem je přinést ohlédnutí za nedávnou historií a tolik potřebnou aktualizaci tématu svobody slova – připravuje se souhrnná publikace o dějinách Rádia Svobodná Evropa, na půdě Senátu Parlamentu ČR proběhne mezinárodní konference, ve Valdštejnské zahradě bude otevřena výstava, uskuteční se slavnostní koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu a navíc bude uspořádána soutěž studentů středních škol právě na téma svobody slova. 

Rádi bychom si symbolicky, šedesát let od prvního vysílání, připomněli tuto silnou tradici, kterou navíc v našem prostředí vnímáme jako neprávem opomíjenou. Věříme, že ideály a podstata poselství Rádia Svobodná Evropa jsou stále aktuální, a to je také jedním z důvodů, proč chceme připomenutí směrovat především k mladé generaci. Neměli bychom ovšem zapomínat ani na to, že tradice Rádia Svobodná Evropa je tradicí cesty ke svobodě i úctyhodnou tradicí české žurnalistiky. 

Nad touto akcí převzali záštitu premiér České republiky Petr Nečas a premiérka Slovenské republiky Iveta Radičová, akce konané v Senátu Parlamentu ČR pak zaštiťuje 1. místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka. Jsme velice rádi, že jmenované osobnosti tímto způsobem potvrdili naše přesvědčení, že podobné ohlédnutí má i dvacet let po pádu komunistické diktatury svoji nezastupitelnou roli a velký význam.
 

Mgr. art. Peter Duhan - generální ředitel ČRo - Foto: Karel  Šanda

Mgr. art. Peter Duhan - generální ředitel ČRoFoto: Karel Šanda

Úvodní slovo Petra Duhana, prozatímního ředitele Českého rozhlasu 

"Volá hlas svobodného Československa, rozhlasová stanice Svobodná Evropa..."
Padesátá léta minulého století přinesla tehdejšímu Československu atmosféru strachu a nedůvěry. Veškeré informace začaly procházet přísnou cenzurou a dělily se na ty, které byly pro komunistický režim ideologicky vhodné a na ty ostatní, jejichž šíření bylo přísně zakázáno. celý článek...
 

Autor:  Michal Stehlík
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas