Vaše příběhy

Poslouchali jste v mládí Rádio Svobodná Evropa? Hledali jste na jeho vlnách objektivní informace, které Vám v servisu tehdejších československých médií chyběly?

Vzpomínám si na běhání po bytě s nataženou anténou, hledání místa, kde by tento kovový prut konečně chytil alespoň trochu nerušený signál, na pískání a kvílení z reproduktorů, jež sílilo vždy ve chvíli, kdy byly informace nejzajímavější. Následovaly ranní debaty na školním dvoře o tom, co kdo z nás vlastně slyšel, a hlavně jak tomu porozuměl. 

Věřím, že takových nás bylo mnoho. Zkuste zavzpomínat, jak jste se báli, že někdo tento nelegální poslech prozradí, jak jste sledovali domovního důvěrníka plížícího se v měkkých bačkorách po chodbách Vašeho činžáku a naslouchajícího za dveřmi, aby mohl splnit svou „stranickou povinnost“ a nahlásit jména neposlušných. Které takto získané informace Vám pomohly, které Vás potěšily? Podařilo se Vám díky nim vypátrat přátele či příbuzné, kteří byli nuceni emigrovat? Navázali jste s nimi spojení? 

Pokud máte nějaký zajímavý zážitek nebo příběh, jež se k poslechu Svobodné Evropy váže, napište nám a podělte se o své vzpomínky s ostatními posluchači. 

Texty zasílejte na adresu: Český rozhlas, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. Obálku označte nápisem „Příběh Svobodně!“; text je možné zaslat i elektronicky na adresu svobodne@rozhlas.cz s heslem „Příběh Svobodně!“. 

 • 13. června  2011 v 10:39       rubrika: Vaše příběhy

  Hudební odpoledne

  Vyrůstal jsem v západních Čechách, a když jsem si jako žák základní školy postavil své první rádio (krystalku), uslyšel jsem české vysílání...

   
 • 4. května  2011 v 22:12       rubrika: Vaše příběhy

  Český básník Jiří Kolář

  Bylo to v září 1974, kdy Svobodná Evropa vysílala jubilejní medailon k 70. narozeninám velkého českého básníka Jiřího Koláře.

   
 • 8. května  2011 v 22:04       rubrika: Vaše příběhy

  Poslech na ubytovně

  V 70. letech byla Svobodná Evropa ještě rušena a v Praze a okolí byl její poslech prakticky nemožný. Poslouchali jsme tedy alespoň vysílání...

   
 • 8. května  2011 v 22:12       rubrika: Vaše příběhy

  Tachovský Glenn Miller

  Město Tachov je okresní město v Plzeňském kraji a do Německa je to jen pár kilometrů. V padesátých letech tu býval život dost složitý.

   
 • 5. května  2011 v 22:06       rubrika: Vaše příběhy

  Shozené letáky RFE

  Tři letáky na fotografii byly shozeny pomocí balónů Svobodné Evropy a spojeneckým letectvem nad územím jižních Čech.

   
 • 5. května  2011 v 22:01       rubrika: Vaše příběhy

  Tužkou na kus papíru…

  V letech 1951 - 1955 jsem navštěvovala tehdejší VHŠ – Vyšší hospodářskou školu (nyní Obchodní akademie) v Šumperku – a někdy tuším ve druhém...

   
 • 5. května  2011 v 21:39       rubrika: Vaše příběhy

  Dopis z roku 1973

  Dopis, který je uveden níže, byl napsán kdysi na počátku mé občasné korespondence s RFE – v naší rodině nejposlouchanější rádio.

   
 • 4. května  2011 v 21:17     Fotogalerie  rubrika: Vaše příběhy

  Leták Svobodné Evropy

  V roce 1955 našla moje maminka na poli leták, jehož dvě stránky jsou přiloženy.

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  8
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas