29. března  2011 v 16:39  rubrika: Vaše příběhy

Svobodná Evropa z obecního rozhlasu

V padesátých létech jsem jezdil jako školák každé letní prázdniny do Čimelic u Orlíka.

V Praze Svobodná Evropa nešla téměř chytit, rušičky na Smíchovském Pavím vrchu byly výkonné. Ale v Čimelicích, tam byl poslech docela dobrý. 

Vzpomínám, jak každou neděli svolávalo MNV obecním rozhlasem sraz na povinný sběr mandelinky bramborové. Nejdříve zahráli píseň „Šel Frantík kolem zahrádky ..“ a pak po hlášení, když mysleli, že již rozhlas vypnuli, se údajně ozvalo: „a teď nám polibte ......“ a na celou vesnice byla puštěná Svobodná Evropa. 

Trvalo skoro 5 minut, než na to přišli. Nikdo je neudal, tak tato veselá událost zůstala bez následků. 

Autor:  Václav Vlček, Praha
 

Nové články v rubrice

 • 13. června  2011 v 10:39       rubrika: Vaše příběhy

  Hudební odpoledne

  Vyrůstal jsem v západních Čechách, a když jsem si jako žák základní školy postavil své první rádio (krystalku), uslyšel jsem české vysílání dvou stanic - Svobodné Evropy a večer Hlasu Ameriky. Vysílač Českého rozhlasu...

   
 • 4. května  2011 v 22:12       rubrika: Vaše příběhy

  Český básník Jiří Kolář

  Bylo to v září 1974, kdy Svobodná Evropa vysílala jubilejní medailon k 70. narozeninám velkého českého básníka Jiřího Koláře.

   
 • 8. května  2011 v 22:04       rubrika: Vaše příběhy

  Poslech na ubytovně

  V 70. letech byla Svobodná Evropa ještě rušena a v Praze a okolí byl její poslech prakticky nemožný. Poslouchali jsme tedy alespoň vysílání Hlasu Ameriky. Kuriózní ovšem v té době bylo, v jakém prostředí k poslechu...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas