5. května  2011 v 21:39  rubrika: Vaše příběhy

Dopis z roku 1973

Česká pošta. Ilustrační foto. - Foto: Tomáš Adamec

Česká pošta. Ilustrační foto.Foto: Tomáš Adamec

Dopis, který je uveden níže, byl napsán kdysi na počátku mé občasné korespondence s RFE – v naší rodině nejposlouchanější rádio.

Vždy jsem se těšil na potvrzení dopisů od paní Roziny! Po revoluci jsem měl to štěstí spolupracovat s A. Kratochvílem u nás v Plzni na univerzitě, a napsat ještě pár historicko-publicistických pořadů pro RFE - třeba „Komenský“ či „Barokní vlastenectví“, brilantně přednesené Martinem Štěpánkem

Dopis Prof. PhDr. Jana Kumpera, CSc. napsaný 24. prosince 1973: 

Vážení přátelé! 

Nikdy jsem Vám ještě nepsal, avšak dnes na Štědrý den, kdy vzpomínáme na své přátelé, i ty za hranicemi, i na ty, které osobně známe, rozhodl jsem se napsat i Vám. Jsem posluchačem Vaší rozhlasové stanice od červnové izraelsko-arabské války v r. 1967. Tehdy jsem pocítil poprvé výraznou potřebu být objektivně a nekomunisticky informován o světovém a také o našem domácím dění. Byl jsem tenkrát ještě na universitě a poslech Vaší stanice spolu s mými prvními cestami na Západ mě umožnil kritičtější a rozumnější vidění reality doma i venku. 

V současnosti pracuji v jedné vědecké instituci a v důvěrném okruhu mých známých a přátel je mnoho těch, kteří poslouchají Vaši stanici. Děláte svou práci odborně, kvalitně a na slušné intelektuální úrovni. Za to bych Vám chtěl poděkovat jménem svým i jménem těch, kteří Vám nikdy nepsali a nenapíšou. Intenzivní rušení (nejvyšší na vyšších krátkých vlnách a v městských aglomeracích) je občas nepříjemné, ale je konečně dobrou vizitkou účinnosti Vaší práce a špatnou vizitkou současné tuzemské moci, která ze strachu označuje svobodu slova za ideologickou diverzi. 

K Vašim nejlepším pořadům patří, alespoň posle mého vkusu, „Den doma a ve světě“, „Slovo a svět“ a pravidelné úvahy Peroutkovy či Jedličkovy. Ale pod dobrý publicistický průměr neklesá téměř žádný Váš pořad, a to je dobré. Příjemné rozptýlení poskytují i hudební odpoledne. 

Proto ještě jednou díky za to, že pomáháte účinně čelit totalitní demagogii a dezinformaci a že poskytujete duchovní podporu všem demokraticky smýšlejícím Čechům a Slovákům starší, a zejména mladší generace. Existuje totiž, když naštěstí nejistá, ale přece bohužel možná hrozivá tendence moderní diktatury k absolutní manipulaci duší člověka. Jak výstižně napsal před lety Aldus Huxley: „A really efficient totalitarian state would be one in which the all-powerful executive of politoval bosses and their army of managers kontrol a population of slaves who do not have to be coerced, because they love thein servitude. To make them love i tis the task assigned, in present-day totalitarian states, to ministries of propaganda, newspaper editors and schoolteachers.“ Pokud tato tendence bude existovat, nebude Vaše práce nikdy zbytečná. 

Přeji Vám mnoho zdaru ve Vaší další práci, osobní pohodu, zdraví a dobrou náladu po celý příští rok. Snad se někdy v budoucnu budu moci s někým z Vás setkat osobně v Mnichově. Doufám, že můj list dostanete v pořádku a neporušený, ale jelikož mohu pouze doufat, tak se raději z pochopitelných důvodů nepodepíši celým jménem a adresou. Budu velice rád, když potvrdíte příjem dopisu v hudebním odpoledním pořadu, buď v sobotu 12. ledna 1974 či až v sobotu 2. února. Rád bych při té příležitosti požádal paní Rozinu Jadrnou-Pokornou nebo pana Kryla, aby mě a mým přátelům zahráli o zmíněných sobotách nějakou písničku Karla Kryla. 

S upřímným pozdravem

Váš Žalman z Plzně

P.s.: Abych zvýšil pravděpodobnost doručení, posílám dopis dvojmo, na londýnskou a stockholmskou adresu. 

Autor:   Jan Kumpera, Plzeň
 

Nové články v rubrice

 • 13. června  2011 v 10:39       rubrika: Vaše příběhy

  Hudební odpoledne

  Vyrůstal jsem v západních Čechách, a když jsem si jako žák základní školy postavil své první rádio (krystalku), uslyšel jsem české vysílání dvou stanic - Svobodné Evropy a večer Hlasu Ameriky. Vysílač Českého rozhlasu...

   
 • 4. května  2011 v 22:12       rubrika: Vaše příběhy

  Český básník Jiří Kolář

  Bylo to v září 1974, kdy Svobodná Evropa vysílala jubilejní medailon k 70. narozeninám velkého českého básníka Jiřího Koláře.

   
 • 8. května  2011 v 22:04       rubrika: Vaše příběhy

  Poslech na ubytovně

  V 70. letech byla Svobodná Evropa ještě rušena a v Praze a okolí byl její poslech prakticky nemožný. Poslouchali jsme tedy alespoň vysílání Hlasu Ameriky. Kuriózní ovšem v té době bylo, v jakém prostředí k poslechu...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas