13. června  2011 v 10:39  rubrika: Vaše příběhy

Hudební odpoledne

Vyrůstal jsem v západních Čechách, a když jsem si jako žák základní školy postavil své první rádio (krystalku), uslyšel jsem české vysílání dvou stanic - Svobodné Evropy a večer Hlasu Ameriky. Vysílač Českého rozhlasu (tehdy Praha 1) byl daleko a nebyl moc výkonný, takže byl tímto jednoduchým přijímačem v podstatě nechytatelný.

O něco později jsem si postavil dokonalejší přijímač a dokázal jsem i na středních vlnách odladit rušičku - do technických podrobností nechci zabíhat. 

Rodiče poslech nezakazovali, poslouchal jsem dál (i když jsem o tom nesměl nikde mluvit), později mne zaujal pořad „Hudební odpoledne" , který trval 3 hodiny a začínal v 15 hodin. Tam jsem poprvé slyšel hudbu západního světa, známé skupiny a zpěváky a tento pořad mne zcela uchvátil - neboť příjem byl docela čistý a nebyl znehodnocován úniky, jako u Radia Luxembourg. Stal jsem se jeho pravidelným posluchačem a dodnes vzpomínám na některé moderátory - např. pana Luda Dvorského z New Yorku (vysílal vždy v sobotu a v neděli), paní Ludmilu (Slovenka), a paní, která se hlásila jako "Rozina" - tu jsem slyšel nejraději. 

Stále si více méně pamatuji adresy, na které si mohli posluchači psát o oblíbené písničky (Ludo Dvorský - 2 Park Ave - 25 Floor - N.Y. - USA) - což jsem rovněž činil a se svým spolužákem jsme si psali o písničky, o nichž jsme věděli, že je má ten druhý rád. 

Jednotlivé části hudebního odpoledne byly vždy v celou hodinu odděleny zprávami, které trvaly cca 5 minut a během nich běžela rušička - někdy ale naběhla později a bylo slyšet zprávy téměř celé. 

V té době jsem ještě neměl magnetofon, takže jsem si nemohl pořídit nahrávky tohoto pořadu, ani znělku s úvodním slovem (v několika jazycích - tuším, že mezi nimi byla francouzština a angličtina). Později jsem zjistil, že znělka „Hudebního odpoledne" se jmenovala „Nivram" a autorem byla skupina Shadows - nyní tuto skladbu mám ve svém hudebním archivu. 

Poslech skončil nástupem do základní vojenské služby a po jejím ukončení jsem zjistil, že se můj oblíbený pořad již nevysílá. 

Autor:   V. Hrubý, Praha
 

Nové články v rubrice

 • 4. května  2011 v 22:12       rubrika: Vaše příběhy

  Český básník Jiří Kolář

  Bylo to v září 1974, kdy Svobodná Evropa vysílala jubilejní medailon k 70. narozeninám velkého českého básníka Jiřího Koláře.

   
 • 8. května  2011 v 22:04       rubrika: Vaše příběhy

  Poslech na ubytovně

  V 70. letech byla Svobodná Evropa ještě rušena a v Praze a okolí byl její poslech prakticky nemožný. Poslouchali jsme tedy alespoň vysílání Hlasu Ameriky. Kuriózní ovšem v té době bylo, v jakém prostředí k poslechu...

   
 • 8. května  2011 v 22:12       rubrika: Vaše příběhy

  Tachovský Glenn Miller

  Město Tachov je okresní město v Plzeňském kraji a do Německa je to jen pár kilometrů. V padesátých letech tu býval život dost složitý.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas