7. března  2011 v 15:36  rubrika: Vaše příběhy

Když jsem mašíroval ke hranici…

Jednou z nezapomenutelných relací Svobodné Evropy, která mi dodnes utkvěla v paměti, byla v roce 1951 satirická parafráze písně "Když jsem mašíroval ke hranici…", kterou zazpíval Jára Kohout po únosu vlaku z Čech do Německa:

"Když jel Jarda v Chebu ke hranici, dal si bílý kvítek za čepici… nehodlá se vrátit dříve zpátky, než bude mít Gottwald triko krátký…" 

A pak jednoho letního večera v roce 1998 jsem při poslechu Svobodné Evropy na tranzistoráku na koupališti v nějaké její zpravodajské relaci uslyšel, že v Praze funguje Vzdělávací středisko Společnosti přátel USA. S jeho ředitelkou jsme se brzy dohodli, že ve středisku budu pravidelně přednášet o geografii a historii jednotlivých států USA. Posluchačů bylo vždy několik desítek, takže jsem na toto téma mohl přednášet každý měsíc až do roku 2001 a pak další 4 roky o amerických filmech. 

Jak známo, české vysílání Svobodné Evropy hrálo řadu let významnou roli i po pádu totality. V mém případě se to prokázalo tím, že její poslech inicioval příjemné dlouholeté aktivní zpestření mého důchodového věku. 

Autor:  Jan Helbich
 

Nové články v rubrice

 • 13. června  2011 v 10:39       rubrika: Vaše příběhy

  Hudební odpoledne

  Vyrůstal jsem v západních Čechách, a když jsem si jako žák základní školy postavil své první rádio (krystalku), uslyšel jsem české vysílání dvou stanic - Svobodné Evropy a večer Hlasu Ameriky. Vysílač Českého rozhlasu...

   
 • 4. května  2011 v 22:12       rubrika: Vaše příběhy

  Český básník Jiří Kolář

  Bylo to v září 1974, kdy Svobodná Evropa vysílala jubilejní medailon k 70. narozeninám velkého českého básníka Jiřího Koláře.

   
 • 8. května  2011 v 22:04       rubrika: Vaše příběhy

  Poslech na ubytovně

  V 70. letech byla Svobodná Evropa ještě rušena a v Praze a okolí byl její poslech prakticky nemožný. Poslouchali jsme tedy alespoň vysílání Hlasu Ameriky. Kuriózní ovšem v té době bylo, v jakém prostředí k poslechu...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas