8. května  2011 v 22:04  rubrika: Vaše příběhy

Poslech na ubytovně

Rádio s knihami - Foto: Fotobanka stock.xchng

Rádio s knihamiFoto: Fotobanka stock.xchng

V 70. letech byla Svobodná Evropa ještě rušena a v Praze a okolí byl její poslech prakticky nemožný. Poslouchali jsme tedy alespoň vysílání Hlasu Ameriky. Kuriózní ovšem v té době bylo, v jakém prostředí k poslechu docházelo.

Byl jsem tehdy velmi mladý (cca 19), nezkušený a nezorientovaný puberťák, jinak též frekventant Pohotovostního pluku VB v Praze, což, jak pamětníci dobře vědí, byla škola pozdějších "mlátiček" z Národní třídy. Mlátičkou jsem se naštěstí nikdy nestal a zbývající dobu do r. 89 jsem strávil v dělnických profesích, kdy jsem si po večerech doplňoval vzdělání, nyní již zcela v jiném oboru i duchu. Také v té době již byl na některých místech Prahy možný poslech Svobodné Evropy. 

Ale teď zpět k poslechu Hlasu Ameriky v PP-VB. Poslech probíhal masově na ubytovacích pokojích téměř všemi tehdejšími frekventanty a nikdo, zdůrazňuji NIKDO to tehdy neprásknul, nebo si to alespoň myslím. 

Nejen poslech stanic svobodného světa nám tehdy pomohl otevřít oči. Byli to i někteří profesoři na večerní průmyslovce a další moudří lidé. Všem těmto patří i můj obrovský dík. 

Autor:   Jiří C.
 

Nové články v rubrice

 • 13. června  2011 v 10:39       rubrika: Vaše příběhy

  Hudební odpoledne

  Vyrůstal jsem v západních Čechách, a když jsem si jako žák základní školy postavil své první rádio (krystalku), uslyšel jsem české vysílání dvou stanic - Svobodné Evropy a večer Hlasu Ameriky. Vysílač Českého rozhlasu...

   
 • 4. května  2011 v 22:12       rubrika: Vaše příběhy

  Český básník Jiří Kolář

  Bylo to v září 1974, kdy Svobodná Evropa vysílala jubilejní medailon k 70. narozeninám velkého českého básníka Jiřího Koláře.

   
 • 8. května  2011 v 22:12       rubrika: Vaše příběhy

  Tachovský Glenn Miller

  Město Tachov je okresní město v Plzeňském kraji a do Německa je to jen pár kilometrů. V padesátých letech tu býval život dost složitý.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas