5. května  2011 v 22:06  rubrika: Vaše příběhy

Shozené letáky RFE

Letáky RFE (1945-1955) - Foto:  Miroslav Kozel, Písek

Letáky RFE (1945-1955)Foto:  Miroslav Kozel, Písek

Tři letáky na fotografii byly shozeny pomocí balónů Svobodné Evropy a spojeneckým letectvem nad územím jižních Čech.

Leták „Vánoční tisk Svobodné Evropy“ se Svatovítskou Madonou pochází z prosince 1955 a byl shazován v okolí Jindřichova Hradce, a nalezen mezi obcemi Polště a Stajka (má rodná obec). 

Malý leták „Svobodná Evropa č. 29“ je z roku 1954 a pochází z vojenského prostoru Boletce u Českého Krumlova, kde museli vojáci základní služby letáky sbírat a ihned odevzdávat svým velitelům a ti ihned ZVP (zástupce velitele pro věci politické), jinak za neodevzdaný leták hrozilo dlouhodobé vězení. Protože jsem si v této době, jako mladý důstojník, rád poslechl i vysílání Svobodné Evropy, několik letáků z této doby jsem si ponechal. Věřil jsem těm vojákům, kteří mi důvěřovali a letáky dali mně místo politrukovi. 

Leták „Osvobození se blíží“ byl z roku 1945. Tento leták shazovala spojenecká letadla v dubnu kolem Vltavy, severně od Písku, v místech kde se dalo očekávat střet spojeneckých armád s ustupujícím Wehrmachtem. Tento leták byl nalezen u obce Oslov, nedaleko Podolského mostu. 

V těchto prostorách mohla již začátkem května operovat americká armáda, která již 5. května osvobodila Písek, ale musela se stáhnout zpět ke Strakonicím a Vodňanům na linii „osvobození“ danou direktivně Stalinem a již jednou osvobozen Písek musel být znovu osvobozen Rudou armádou až 9. května. 

Autor:   Miroslav Kozel, Písek
 

Nové články v rubrice

 • 13. června  2011 v 10:39       rubrika: Vaše příběhy

  Hudební odpoledne

  Vyrůstal jsem v západních Čechách, a když jsem si jako žák základní školy postavil své první rádio (krystalku), uslyšel jsem české vysílání dvou stanic - Svobodné Evropy a večer Hlasu Ameriky. Vysílač Českého rozhlasu...

   
 • 4. května  2011 v 22:12       rubrika: Vaše příběhy

  Český básník Jiří Kolář

  Bylo to v září 1974, kdy Svobodná Evropa vysílala jubilejní medailon k 70. narozeninám velkého českého básníka Jiřího Koláře.

   
 • 8. května  2011 v 22:04       rubrika: Vaše příběhy

  Poslech na ubytovně

  V 70. letech byla Svobodná Evropa ještě rušena a v Praze a okolí byl její poslech prakticky nemožný. Poslouchali jsme tedy alespoň vysílání Hlasu Ameriky. Kuriózní ovšem v té době bylo, v jakém prostředí k poslechu...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas