8. května  2011 v 22:12  rubrika: Vaše příběhy

Tachovský Glenn Miller

Glenn Miller se členy svého orchestru - Foto:  The Official Site of Glenn Miller

Glenn Miller se členy svého orchestruFoto:  The Official Site of Glenn Miller

Město Tachov je okresní město v Plzeňském kraji a do Německa je to jen pár kilometrů. V padesátých letech tu býval život dost složitý.

Bylo to území studené války, svět byl rozdělen na západní a východní blok. Na hranicích směrem na západ se budovaly zákopy a na silnicích se stavěly zátarasy proti západním imperialistům, jak nám bylo sdělováno. 

Po válce se na Tachovsko přistěhovala řada lidí z jiných zemí, aby tu získali nový domov a zemědělskou půdu v opuštěných zemědělských usedlostech. Na okres Tachov se přesunuli reemigranti z Volyně, Rumunska a dalších zemí. Někteří neuměli ani česky a část přistěhovalců byla i negramotná. Na počátku padesátých let vznikala pohraniční pásma s útvary pohraniční stráže. Vše směřovalo k tomu, aby se zabránilo nelegálním přechodům lidí na Západ. Se vznikem hraničního pásma tu bohužel zanikla i řada obcí. 

Jedinou informací o západním světě bylo možno získat prostřednictvím stanice Svobodná Evropa. Nejdůležitějším úkolem na celém území Tachovska hned po válce byla obnova a zřizování českého školství. Tato situace vyžadovala ale dostat sem obětavé a kvalitní učitele. Byl to naléhavý úkol, který se dlouho nedařilo zcela plnit. Nábor učitelů z vnitrozemí byl obtížný. 

Některé vesničky byly roztroušeny daleko od sebe, některé dokonce bez elektrického proudu, dopravy, potravinářského zabezpečení a jiných důležitých nutností a to mladé kantory nelákalo. Samotný Tachov měl lepší pozici v získávání stabilnějších učitelských kádrů. Mezi nimi byli i nadšenci s hudebními zájmy. V padesátých letech jsem byl zakladatelem tanečního orchestru „Rytmus“, složeného převážně z učitelů. 

Orchestr měl sekci pěti saxofonů, tří trumpet, tří pozounů i rytmickou skupinu. Hudebníci si dali za cíl produkovat a přibližovat mládeži i světové melodie, které se hrály jen v západním světě. Tyto melodie náš rozhlas z ideologických důvodů mládeži neposkytoval. 

Orchestr Rytmus začal koncertovat v Lidovém domě v Tachově na oblíbených „nedělních čajích“, ketré se staly tak populární, že každou neděli zaplnila mládež sál do posledního místa. 

Členové orchestru sledovali vysílání Svobodné Evropy, zejména hudebního zaměření. Skladby světových melodií pak přejímali a upravovali pro orchestr. Když pak trumpetista zahrál „Třešňové květy“ a klarinetista skladbu „Cizinec na pobřeží“ bylo publikum téměř v tranzu. Největší oblibu získaly melodie amerického orchestru Glenna Millera. Jeho skladby v úpravě našeho orchestru jako např.: „Monlight serenádě“ nebo „In the Mood“ mládež přímo hltala. 

S velkou obavou jsme očekávali, že nám budou tyto produkce zakázány, nestalo se tak, mohli jsme v rizikové činnosti dále pokračovat. 

Umožnili jsme široké mládežnické veřejnosti, aby se seznámila se zahraniční produkcí světových melodií, ke které neměla přístup. Byli mladí a život měli před sebou. Dnes už je jim 60 až 70 let, ale rádi si vzpomenou na ty doby. 

Autor:   Karel Chaloupecký, Tachov
 

Nové články v rubrice

 • 13. června  2011 v 10:39       rubrika: Vaše příběhy

  Hudební odpoledne

  Vyrůstal jsem v západních Čechách, a když jsem si jako žák základní školy postavil své první rádio (krystalku), uslyšel jsem české vysílání dvou stanic - Svobodné Evropy a večer Hlasu Ameriky. Vysílač Českého rozhlasu...

   
 • 4. května  2011 v 22:12       rubrika: Vaše příběhy

  Český básník Jiří Kolář

  Bylo to v září 1974, kdy Svobodná Evropa vysílala jubilejní medailon k 70. narozeninám velkého českého básníka Jiřího Koláře.

   
 • 8. května  2011 v 22:04       rubrika: Vaše příběhy

  Poslech na ubytovně

  V 70. letech byla Svobodná Evropa ještě rušena a v Praze a okolí byl její poslech prakticky nemožný. Poslouchali jsme tedy alespoň vysílání Hlasu Ameriky. Kuriózní ovšem v té době bylo, v jakém prostředí k poslechu...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas