17. ledna  2011 v 15:14  rubrika: Řekli o RFE

Daniel Herman: S rádiem od deseti let

Daniel Herman – ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů - Foto: Radio Wave

Daniel Herman – ředitel Ústavu pro studium totalitních režimůFoto: Radio Wave

Poprvé jsem se s rozhlasovou stanicí Svobodná Evropa setkal jako malý kluk. Když moje maminka vstávala do práce, zapínala rádio a já jsem se probouzel se známou znělkou: Posloucháte československé vysílání Rádia Svobodná Evropa. Pamatuji si, že sám jsem se stal jeho aktivním posluchačem ve svých deseti letech, tedy v roce 1973.

Kolem poloviny 80. let jsem pak prostřednictvím západoněmeckých přátel, rodáků ze Šumavy, navázal spojení s náboženskou redakcí. Mons. Karlu Fořtovi – alias otci Karlovi - jsem zasílal informace o ničení sakrálních objektů na Šumavě. Hned v prosinci 1989 mě pak otec Karel požádal, abych oficiálně začal dělat domácího dopisovatele náboženského zpravodajství Svobodné Evropy, v čemž jsem pak pokračoval až do samého konce českého vysílání této stanice. 

V roce 1991 jsem se v roli sekretáře tehdejšího pražského arcibiskupa Miloslava Vlka zúčastnil odhalování pamětní desky v kostele sv. Štěpána v Mnichově, odkud se od roku 1951 pravidelně vysílaly české a slovenské bohoslužby. Při této příležitosti jsem měl také možnost navštívit mnichovskou centrálu Svobodné Evropy v Anglických zahradách. 

Na žádost šéfredaktorky Olgy Kopecké-Valeské se moje spolupráce později rozšířila i o pravidelné úvahy a řadu příspěvků k aktuálním událostem především v náboženské oblasti doma i v zahraničí. 

Svobodná Evropa pro mne tedy znamenala nejen přístup ke svobodným informacím, ale i profesionální vstup na mediální scénu, na které se pohybuji dodnes. 

Autor:  Daniel Herman
 

Nové články v rubrice

 • 20. dubna  2011 v 12:36       rubrika: Řekli o RFE

  Iveta Radičová: Obdobie „normalizácie"

  Zvláštne, ako mnohé reálie a slová, ktoré ich označovali, v našich končinách starnú. Padajú do zabudnutia. Dnes už napríklad málokto z mladej generácie vie, čo označovalo slovo „normalizácia“.

   
 • 14. dubna  2011 v 14:16       rubrika: Řekli o RFE

  Jiří Stránský: Lágrem celá republika

  V čase, kdy RSE začala vysílat, se můj otec vrátil z tábora nucených prací a – aby se nemohl stýkat s ostatními třídními nepřáteli pracujícího lidu vedeného KSČ (teď mají název ještě obohacený o písmeno M) – musel na...

   
 • 1. dubna  2011 v 12:33       rubrika: Řekli o RFE

  Milan Uhde: Jamné nad Orlicí jako ostrůvek svobody

  Vysílání Svobodné Evropy jsem nejprve dlouho znal jen z pověstí. Brno, kde jsem bydlil, bylo dokonale „pokryto“ rušičkou, jejíž zařízení navíc trčelo k obloze dvě stanice trolejbusu od našeho domku.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas