15. února  2011 v 20:36  rubrika: Řekli o RFE

Daniel Raus: Pod rušičkou Pohodlí

Daniel Raus - šéfredaktor ČRo 6 - Foto: Vendula Kosíková

Daniel Raus - šéfredaktor ČRo 6Foto: Vendula Kosíková

Sedím v kuchyni našeho malého domu v malém městě ve východních Čechách a sleduji mého otce, jak chodí po místnosti s tranzistorákem. Různě hýbe anténou, spojuje ji jakýmsi drátem s ústředním topením.

„Co děláš?“ ptám se a on odpovídá: „Hledám Svobodnou Evropu.“ Z tranzistoráku se ozývají nejrůznější pazvuky, působící vesmírným dojmem. Bydlíme totiž pod rušičkou Pohodlí, která je co by kamenem dohodil od mého rodného města Vysokého Mýta. V jednu chvíli se z reproduktoru vynoří lidský hlas, řekne půl věty a opět zmizí v pískotu rušičky. „Tak jsem ji přece našel!“ prohlásí vítězně můj otec. 

Autor:  Daniel Raus
 

Nové články v rubrice

 • 20. dubna  2011 v 12:36       rubrika: Řekli o RFE

  Iveta Radičová: Obdobie „normalizácie"

  Zvláštne, ako mnohé reálie a slová, ktoré ich označovali, v našich končinách starnú. Padajú do zabudnutia. Dnes už napríklad málokto z mladej generácie vie, čo označovalo slovo „normalizácia“.

   
 • 14. dubna  2011 v 14:16       rubrika: Řekli o RFE

  Jiří Stránský: Lágrem celá republika

  V čase, kdy RSE začala vysílat, se můj otec vrátil z tábora nucených prací a – aby se nemohl stýkat s ostatními třídními nepřáteli pracujícího lidu vedeného KSČ (teď mají název ještě obohacený o písmeno M) – musel na...

   
 • 1. dubna  2011 v 12:33       rubrika: Řekli o RFE

  Milan Uhde: Jamné nad Orlicí jako ostrůvek svobody

  Vysílání Svobodné Evropy jsem nejprve dlouho znal jen z pověstí. Brno, kde jsem bydlil, bylo dokonale „pokryto“ rušičkou, jejíž zařízení navíc trčelo k obloze dvě stanice trolejbusu od našeho domku.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas