15. února  2011 v 12:46  rubrika: Řekli o RFE

Ferdinand Peroutka ml.: Spojené Socialistické Státní Rušičky

Ferdinand Peroutka ml. - Foto:  Archiv Ferdinanda Peroutky

Ferdinand Peroutka ml.Foto:  Archiv Ferdinanda Peroutky

Tedy, jak jsem se spíš nesetkal, i když bych rád. Znala to tenkrát spousta lidí - takové to húúu – húúu – húúu – húúu ... jak to uměly všechny ty Spojené Socialistické Státní Rušičky.

My jsme o té bájné vysílačce samozřejmě věděli a tušili, co říká o naší Straně a Vládě. A také o naší bezmoci a strachu. Je ovšem pravda, že když rušičky párkrát umdlely, tak jsme leccos zaslechli. Z konce 60. let si pamatuji strýcovy komentáře a Krylovy písničky. Trochu jsme se styděli a trochu byli pyšní, že nad námi RFE za ta léta ani jednou nezlomila hůl. 

Autor:  Ferdinand Peroutka
 

Nové články v rubrice

 • 20. dubna  2011 v 12:36       rubrika: Řekli o RFE

  Iveta Radičová: Obdobie „normalizácie"

  Zvláštne, ako mnohé reálie a slová, ktoré ich označovali, v našich končinách starnú. Padajú do zabudnutia. Dnes už napríklad málokto z mladej generácie vie, čo označovalo slovo „normalizácia“.

   
 • 14. dubna  2011 v 14:16       rubrika: Řekli o RFE

  Jiří Stránský: Lágrem celá republika

  V čase, kdy RSE začala vysílat, se můj otec vrátil z tábora nucených prací a – aby se nemohl stýkat s ostatními třídními nepřáteli pracujícího lidu vedeného KSČ (teď mají název ještě obohacený o písmeno M) – musel na...

   
 • 1. dubna  2011 v 12:33       rubrika: Řekli o RFE

  Milan Uhde: Jamné nad Orlicí jako ostrůvek svobody

  Vysílání Svobodné Evropy jsem nejprve dlouho znal jen z pověstí. Brno, kde jsem bydlil, bylo dokonale „pokryto“ rušičkou, jejíž zařízení navíc trčelo k obloze dvě stanice trolejbusu od našeho domku.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas