15. února  2011 v 20:25  rubrika: Řekli o RFE

Jan Graubner: Poslechy po večerní modlitbě

Jan Graubner - arcibiskup olomoucký, metropolita moravský - Foto: Tomáš Adamec

Jan Graubner - arcibiskup olomoucký, metropolita moravskýFoto: Tomáš Adamec

Jako hodně malý a to v ložnici. Byli jste tehdy vystěhováni z našeho domu do výminku u sedláka, kde byla pro rodiče a pět dětí jedna ložnice.

V době, kdy tatínek poslouchal Svobodnou Evropu či Londýn nebo Deutsche Welle, jsme už měly jako děti spát, ale místo večerníčku jsme po večerní modlitbě poslouchaly nesnesitelné tóny rozhlasových rušiček a divili se, jak může tatínek s uchem na radiu slyšet něco pěkného a zajímavého. 

Jako dospělý jsem pak taky patřil mezi posluchače Svobodné Evropy, kde mě hlavně zajímaly zprávy, komentáře a úvahy časové a nadčasové, nebo i náboženské pořady. Byl to velmi důležitý doplněk osobní formace a vzdělávání. Jako mladému knězi mně vedle živého kněžského společenství, jehož oporou byly významné duchovní osobnosti, pomáhalo poslouchání rozhlasu utvářet si jasné názory a zachovat pevné postoje i v situacích, v nichž někteří ztráceli orientaci. Na práci kolektivu Svobodné Evropy vzpomínám s úctou a vděčností. A přiznám, že někdy i se závistnou touhou, abychom i dnes mohli poslouchat více novinářů tehdejší kvality. 

Autor:  Jan Graubner
 

Nové články v rubrice

 • 20. dubna  2011 v 12:36       rubrika: Řekli o RFE

  Iveta Radičová: Obdobie „normalizácie"

  Zvláštne, ako mnohé reálie a slová, ktoré ich označovali, v našich končinách starnú. Padajú do zabudnutia. Dnes už napríklad málokto z mladej generácie vie, čo označovalo slovo „normalizácia“.

   
 • 14. dubna  2011 v 14:16       rubrika: Řekli o RFE

  Jiří Stránský: Lágrem celá republika

  V čase, kdy RSE začala vysílat, se můj otec vrátil z tábora nucených prací a – aby se nemohl stýkat s ostatními třídními nepřáteli pracujícího lidu vedeného KSČ (teď mají název ještě obohacený o písmeno M) – musel na...

   
 • 1. dubna  2011 v 12:33       rubrika: Řekli o RFE

  Milan Uhde: Jamné nad Orlicí jako ostrůvek svobody

  Vysílání Svobodné Evropy jsem nejprve dlouho znal jen z pověstí. Brno, kde jsem bydlil, bylo dokonale „pokryto“ rušičkou, jejíž zařízení navíc trčelo k obloze dvě stanice trolejbusu od našeho domku.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas