17. února  2011 v 17:17  rubrika: Řekli o RFE

Jaroslav Róna: Záchranné lano

Jaroslav Róna - Foto:  ČRo Radio Wave

Jaroslav RónaFoto:  ČRo Radio Wave

Se Svobodnou Evropou jsem se setkával již od dětství, kdy mě znělka ranního vysílání každý den budila.

Bylo to tranzistorové rádio mého otce, který při ranním holení korigoval komunistický propagandistický brainwashing jasnými a srozumitelnými informačními bloky, vysílanými ze svobodného světa. Spolu s Hlasem Ameriky se toto vysílání stalo na podstatnou část mého života oním záchranným lanem, kterého jsem se mohl přidržovat jako mnozí jiní mí spoluobčané, topící se spolu se mnou v oceánu lži, manipulace a dezinformací tehdejšího socialistického Československa. 

Nebýt Svobodné Evropy a Hlasu Ameriky, asi bych si těžko zachoval po 32 letech mého předrevolučního žití onu zdravou a nezdeformovanou část mozku, která byla později schopna vyrovnat se bez většího šoku s realitou svobodné demokratické společnosti. Pocítil jsem při jeho vysílání poprvé pocit hrdosti, když na počátku roku 1989 četl Ivan Medek moje jméno, jako jedno z první várky podpisů pod prohlášením „Několik vět“ od Václava Havla. 

Autor:  Jaroslav Róna
 

Nové články v rubrice

 • 20. dubna  2011 v 12:36       rubrika: Řekli o RFE

  Iveta Radičová: Obdobie „normalizácie"

  Zvláštne, ako mnohé reálie a slová, ktoré ich označovali, v našich končinách starnú. Padajú do zabudnutia. Dnes už napríklad málokto z mladej generácie vie, čo označovalo slovo „normalizácia“.

   
 • 14. dubna  2011 v 14:16       rubrika: Řekli o RFE

  Jiří Stránský: Lágrem celá republika

  V čase, kdy RSE začala vysílat, se můj otec vrátil z tábora nucených prací a – aby se nemohl stýkat s ostatními třídními nepřáteli pracujícího lidu vedeného KSČ (teď mají název ještě obohacený o písmeno M) – musel na...

   
 • 1. dubna  2011 v 12:33       rubrika: Řekli o RFE

  Milan Uhde: Jamné nad Orlicí jako ostrůvek svobody

  Vysílání Svobodné Evropy jsem nejprve dlouho znal jen z pověstí. Brno, kde jsem bydlil, bylo dokonale „pokryto“ rušičkou, jejíž zařízení navíc trčelo k obloze dvě stanice trolejbusu od našeho domku.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas