21. února  2011 v 21:12  rubrika: Řekli o RFE

Ludmila Klukanová: Svobodný svět existuje

Ludmila Klukanová - spisovatelka, členka PEN klubu - Foto:  osobní archiv

Ludmila Klukanová - spisovatelka, členka PEN klubuFoto:  osobní archiv

Jako mi v paměti uvázla barva a tón mužského hlasu, který po třech bubnových úderech svolával posluchače k rozhlasu slovy: "Volá Londýn!", tak při jiné vzpomínce slyším skučení rušiček, když tatínek v éteru lovil Hlas Ameriky a chytal Svobodnou Evropu.

K té Svobodné jsme v padesátých létech upínali velké naděje. Tatínek říkal, že je blízko za humny a nejvíc ví, co se u nás děje, a že bude mít nejčerstvější zprávy o tom, kdy to u nás "praskne", kdy nám Západ přijde na pomoc. Ještě dneska si vzpomínám na tu úzkostnou nedočkavost, se kterou jsme sedali k jejímu vysílání. 

Vyšla jsem právě z měšťanky a dostala zákaz studia, jak komunisté říkali - byla jsem dcera kulaka. Přes pár vesnic byly Babice, tam v širokém okolí likvidovali sedláky v politickém procesu popravami, doživotím, i naše dědina byla rozeštvaná, komunisté se snažili o JZD, nesehnali jsme lidi na výpomoc, předepsané dodávky se nedaly splnit, hrozili otci zavřením, vystěhováním... 

Později jsem z vesnice odešla, vdala se, přišly děti a po šedesátém devátém jsme poslouchali Svobodnou i s mužem a čekávali na zprávy a relace Slávy Volného. To však už smířeni, že dožijeme v nesvobodě. Neemigrovali jsme, ale řídili se zásadou mého otce, že před těžkostmi se neutíká a jak by to tu vypadalo, kdyby všichni odešli, kdo jsou proti komunismu. Navíc jsem věděla, že o tom, co se dělo a děje na venkově, musím jednou psát a tedy, musím tomu být dál blízko. 

Vysílání Svobodné Evropy nám tehdy přinášelo závan čerstvého vzduchu a už jenom to vědomí, že svobodný svět existuje, bylo pomocí. Ani na mysl mně nepřišlo, že bych se svobody dožila. Ještě dnes po dvaceti letech mě ten fakt dojímá a s vděkem vzpomínám na všechno, co nám usnadňovalo tehdejší nesnadné žití, tedy i na vysílání rozhlasové stanice Svobodná Evropa. 

Autor:  Ludmila Klukanová
 

Nové články v rubrice

 • 20. dubna  2011 v 12:36       rubrika: Řekli o RFE

  Iveta Radičová: Obdobie „normalizácie"

  Zvláštne, ako mnohé reálie a slová, ktoré ich označovali, v našich končinách starnú. Padajú do zabudnutia. Dnes už napríklad málokto z mladej generácie vie, čo označovalo slovo „normalizácia“.

   
 • 14. dubna  2011 v 14:16       rubrika: Řekli o RFE

  Jiří Stránský: Lágrem celá republika

  V čase, kdy RSE začala vysílat, se můj otec vrátil z tábora nucených prací a – aby se nemohl stýkat s ostatními třídními nepřáteli pracujícího lidu vedeného KSČ (teď mají název ještě obohacený o písmeno M) – musel na...

   
 • 1. dubna  2011 v 12:33       rubrika: Řekli o RFE

  Milan Uhde: Jamné nad Orlicí jako ostrůvek svobody

  Vysílání Svobodné Evropy jsem nejprve dlouho znal jen z pověstí. Brno, kde jsem bydlil, bylo dokonale „pokryto“ rušičkou, jejíž zařízení navíc trčelo k obloze dvě stanice trolejbusu od našeho domku.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas