3. března  2011 v 11:38  rubrika: Řekli o RFE

Marek Benda: Signál u tělesa ústředního topení

Marek Benda, poslanec za ODS - Foto: Tomáš Adamec

Marek Benda, poslanec za ODSFoto: Tomáš Adamec

Byl jsem z domova samozřejmě vychováván v tom, že českým novinám nemá smysl věřit (a skoro je ani číst), televizi jsme nikdy neměli a tak byli pro nás vždy zdrojem informací právě vysílání zahraničních rozhlasů.

Jak říkal táta, tak od té doby, co postavili vysílací věž na Cukráku nad Prahou, nebyla Svobodná Evropa téměř k chycení poněvadž vysoce zvýšili výkonnost rušiček. Věděli jsme, že je třeba být večer ve 21:00 už v postelích a potichu, neb si rodiče pouštěli Hlas Ameriky. Proto byla Svobodka vždy spíše fenomén než reálné rádio. 

Já sám jsem se k poslouchání Svobodné Evropy dostal v roce 1982, v době války o Falklandy. Jako v mnoha jiných věcech jsem držel palce železné lady a vůbec britskému impériu a Svobodka byla jedinou nadějí něco se v reálném čase dozvědět. Běhal jsem po bytě s velkým rádiem a vysunutou anténou se pokoušel zachytit nerušený (nebo alespoň poslouchatelný) signál. Nejlépe to šlo mezi jednotlivými příčníky tělesa ústředního topení. To je moje první a hlavní vzpomínka na Svobodku, vítězství Margaret Thatcherové nad argentinskou provokací. 

Autor:  Marek Benda
 

Nové články v rubrice

 • 20. dubna  2011 v 12:36       rubrika: Řekli o RFE

  Iveta Radičová: Obdobie „normalizácie"

  Zvláštne, ako mnohé reálie a slová, ktoré ich označovali, v našich končinách starnú. Padajú do zabudnutia. Dnes už napríklad málokto z mladej generácie vie, čo označovalo slovo „normalizácia“.

   
 • 14. dubna  2011 v 14:16       rubrika: Řekli o RFE

  Jiří Stránský: Lágrem celá republika

  V čase, kdy RSE začala vysílat, se můj otec vrátil z tábora nucených prací a – aby se nemohl stýkat s ostatními třídními nepřáteli pracujícího lidu vedeného KSČ (teď mají název ještě obohacený o písmeno M) – musel na...

   
 • 1. dubna  2011 v 12:33       rubrika: Řekli o RFE

  Milan Uhde: Jamné nad Orlicí jako ostrůvek svobody

  Vysílání Svobodné Evropy jsem nejprve dlouho znal jen z pověstí. Brno, kde jsem bydlil, bylo dokonale „pokryto“ rušičkou, jejíž zařízení navíc trčelo k obloze dvě stanice trolejbusu od našeho domku.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas