15. února  2011 v 12:57  rubrika: Řekli o RFE

Max Kašparů: RFE jako každovečerní milý společník

Jaroslav Max Kašparů - Foto: Anna Duchková

Jaroslav Max KašparůFoto: Anna Duchková

Pojem Svobodná Evropa mi byl známý již od mých předškolních let. Ovšem obsahu těchto dvou slov jsem rozuměl až ve věku školním a pravidelným posluchačem stanice jsem se stal až jako vysokoškolák.

Můj dědeček, vedle kterého jsem v dětství vyrůstal, poslouchal Svobodnou Evropu denně. Vlastně se ji snažil poslouchat, pokud mu to rušičky v éteru jen trochu dovolily. Vždycky, když měl ucho na starém rádiu, mi říkal: “Nikde to nesmíš povídat, co doma posloucháme, protože by nás za to komunisti všechny pozavírali…“ 

Svobodná Evropa pro mne byla v dobách tzv. „normalizace“ pravidelnou denní dávkou informací. Především o tom, co se děje doma. Posilovala nejen mne ve víře, že bolševik není všemocný, jak se prezentuje, že se mu nedaří jak by chtěl a že má smysl neztrácet naději a doufat, že to s ním jednou skončí. Vedle Hlasu Ameriky a Radia Vatikán byla Svobodná Evropa můj každovečerní milý společník. 

Autor:  Max Kašparů
 

Nové články v rubrice

 • 20. dubna  2011 v 12:36       rubrika: Řekli o RFE

  Iveta Radičová: Obdobie „normalizácie"

  Zvláštne, ako mnohé reálie a slová, ktoré ich označovali, v našich končinách starnú. Padajú do zabudnutia. Dnes už napríklad málokto z mladej generácie vie, čo označovalo slovo „normalizácia“.

   
 • 14. dubna  2011 v 14:16       rubrika: Řekli o RFE

  Jiří Stránský: Lágrem celá republika

  V čase, kdy RSE začala vysílat, se můj otec vrátil z tábora nucených prací a – aby se nemohl stýkat s ostatními třídními nepřáteli pracujícího lidu vedeného KSČ (teď mají název ještě obohacený o písmeno M) – musel na...

   
 • 1. dubna  2011 v 12:33       rubrika: Řekli o RFE

  Milan Uhde: Jamné nad Orlicí jako ostrůvek svobody

  Vysílání Svobodné Evropy jsem nejprve dlouho znal jen z pověstí. Brno, kde jsem bydlil, bylo dokonale „pokryto“ rušičkou, jejíž zařízení navíc trčelo k obloze dvě stanice trolejbusu od našeho domku.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas