27. ledna  2011 v 15:56  rubrika: Řekli o RFE

Olga Kopecká-Valeská: Mé posluchačské dopisy

Olga Kopecká-Valeská - dlouholetá novinářka ze Svobodné Evropy - Foto: Hana Vejvodová

Olga Kopecká-Valeská - dlouholetá novinářka ze Svobodné EvropyFoto: Hana Vejvodová

Mezníkem v mém životě a vztahu ke Svobodné Evropě byl můj dopis této rozhlasové stanici. Napsala jsem ho na podzim 1963, po mém příchodu do holandského exilu, a vyjádřila jsem v něm můj vřelý dík za to, co mi Svobodná Evropa od dětství dávala svým vysíláním.

Podrobně jsem popsala, jak mi otevřela okno do světa, seznamovala mne se skutečností doma, s minulostí a přítomností, nezkreslenou komunistickou propagandou. Jak mi svými vzdělávacími pořady, především svou Rozhlasovou univerzitou, nahrazovala studium na vysoké škole, které mi režim zakázal. A jak mi informacemi o snahách demokratických zemí o návrat svobody do mé vlasti dávala naději, že se jednou situace u nás změní.  

V důsledku mého posluchačského dopisu, mimochodem prvního, který československá redakce Svobodné Evropy dostala po mnoha letech, jsem se stala nejdříve její dopisovatelkou z Nizozemí a později členkou mnichovské redakce. Byla jsem redaktorkou a nakonec ředitelkou českého vysílání Rádia Svobodná Evropa celkem 37 let. Byla to radostná a prospěšná práce. Vracela jsem posluchačům to, co mi kdysi Svobodná Evropa dala: poznání a naději. 

 

Olga Kopecká-Valeská, dlouholetá novinářka ze Svobodné Evropy

Vložit na svůj web

Autor:  Olga Kopecká (Valeská)
 

Nové články v rubrice

 • 20. dubna  2011 v 12:36       rubrika: Řekli o RFE

  Iveta Radičová: Obdobie „normalizácie"

  Zvláštne, ako mnohé reálie a slová, ktoré ich označovali, v našich končinách starnú. Padajú do zabudnutia. Dnes už napríklad málokto z mladej generácie vie, čo označovalo slovo „normalizácia“.

   
 • 14. dubna  2011 v 14:16       rubrika: Řekli o RFE

  Jiří Stránský: Lágrem celá republika

  V čase, kdy RSE začala vysílat, se můj otec vrátil z tábora nucených prací a – aby se nemohl stýkat s ostatními třídními nepřáteli pracujícího lidu vedeného KSČ (teď mají název ještě obohacený o písmeno M) – musel na...

   
 • 1. dubna  2011 v 12:33       rubrika: Řekli o RFE

  Milan Uhde: Jamné nad Orlicí jako ostrůvek svobody

  Vysílání Svobodné Evropy jsem nejprve dlouho znal jen z pověstí. Brno, kde jsem bydlil, bylo dokonale „pokryto“ rušičkou, jejíž zařízení navíc trčelo k obloze dvě stanice trolejbusu od našeho domku.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas