9. března  2011 v 15:30  rubrika: Řekli o RFE

Přemysl Sobotka: Vzpomínka na Svobodnou Evropu

Přemysl Sobotka, 1.místopředseda Senátu - Foto: Alžběta Švarcová

Přemysl Sobotka, 1.místopředseda SenátuFoto: Alžběta Švarcová

Když mi bylo tak deset, dvanáct let, asi v roce 1955, přijel jsem na návštěvu za babičkou do Prahy. Byl jsem kluk z Liberce a tak jsem měl z hlavního města oči navrch hlavy.

Ale to nebylo nic proti tomu, když večer babička a můj otec přiložili ucho k rádiu a přes šum a ruchy se snažili zaslechnout nejnovější zprávy Svobodné Evropy. U nás doma to nebylo možné, naneštěstí jsme měli byt přímo v dohledu rušičky, takže doma si táta svobodné zpravodajství neposlechl. 

A právě na té návštěvě se babička s tátou do vysílání RFE zaposlouchali a vydrželi nejen u zpráv, ale u celého českého vysílání. Najednou v rádiu začali hrát písničku Stormy weather (Bouřlivé počasí), otec pokýval hlavou a řekl: „Když tohle hrají, tak nám signalizují, že je s komunisty konec.“ Kouzlo té věty mi došlo až po letech. Otcova spekulace se bohužel vyplnila až za strašně dlouhou dobu, v roce 1989. 

Autor:  Přemysl Sobotka
 

Nové články v rubrice

 • 20. dubna  2011 v 12:36       rubrika: Řekli o RFE

  Iveta Radičová: Obdobie „normalizácie"

  Zvláštne, ako mnohé reálie a slová, ktoré ich označovali, v našich končinách starnú. Padajú do zabudnutia. Dnes už napríklad málokto z mladej generácie vie, čo označovalo slovo „normalizácia“.

   
 • 14. dubna  2011 v 14:16       rubrika: Řekli o RFE

  Jiří Stránský: Lágrem celá republika

  V čase, kdy RSE začala vysílat, se můj otec vrátil z tábora nucených prací a – aby se nemohl stýkat s ostatními třídními nepřáteli pracujícího lidu vedeného KSČ (teď mají název ještě obohacený o písmeno M) – musel na...

   
 • 1. dubna  2011 v 12:33       rubrika: Řekli o RFE

  Milan Uhde: Jamné nad Orlicí jako ostrůvek svobody

  Vysílání Svobodné Evropy jsem nejprve dlouho znal jen z pověstí. Brno, kde jsem bydlil, bylo dokonale „pokryto“ rušičkou, jejíž zařízení navíc trčelo k obloze dvě stanice trolejbusu od našeho domku.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas