27. ledna  2011 v 16:11  rubrika: Současnost

Současnost RFE/RL

Budova RFE/RL Praha Hagibor - Foto:  RFE/RL

Budova RFE/RL Praha HagiborFoto:  RFE/RL

RFE/RL je soukromá nezisková společnost, financovaná americkou federální vládou jako cesionář organizace Broadcasting Board of Governors (BBG), jejíchž 9 členů jmenovaných prezidentem zároveň působí ve správní radě RFE/RL. BBG dohlíží na veškeré zahraniční vysílání financované z prostředků vlády Spojených států.

V současné době vysílá RFE do 21 zemí ve 28 jazycích (albánsky, arabsky, arménsky, avarsky, ázerbájdžánsky, baškirsky, bělorusky, bosensky, čečensky, čerkesky, krymsko-tatarsky, chorvatsky, gruzínsky, kazašsky, kyrgyzsky, makedonsky, černohorsky, persky, rumunsky, rusky, srbsky, tádžicky, tatarsky, turkmensky, ukrajinsky, uzbecky a v jazycích dari a paštu). Dle údajů z roku 2010 tuto stanici každý týden poslouchá 18,4 milionu posluchačů a její rozpočet stanice dosahuje 91 063 milionů dolarů. Kromě více než 500 zaměstnanců v Praze a Washingtonu má rádio na 240 dalších novinářů ve dvaceti regionálních pobočkách a spolupracuje s více než 700 nezávislými dopisovateli. 

K nejvýznamnějším událostem poslední doby patří jistě zahájení vysílání do Pákistánu v lednu 2010 pod názvem Radio Mashaal. Vysílá se v jazyce paštu, a to do oblastí podél hranice s Afganistanem. Afgánské vysílání RFE Radio Azadi je nejpopulárnější stanicí v zemi; každý týden ji poslouchá celkem 7,9 milionu posluchačů a rádio si tak drží padesátiprocentní podíl na trhu. 

Webové stránky perské redakce RFE Radio Farda pro Írán každý měsíc zaznamenávají pět milionů přístupů a jeho Redakce také provozuje nejpopulárnější stránky Facebooku v Íránu. V listopadu 2010 navštívilo webové stránky Radia Farda s použitím softwaru proti filtrování dat více než 1,6 milionu Iráčanů. 

Autor:  Michal Stehlík , na základě podkladů RFE/RL
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas