27. dubna  2011 v 16:38  rubrika: Zaujalo nás

RFE nese pochodeň pravdy dál

Mapa pokrytí vysílání RFE/RL - Foto:  RFE/RL

Mapa pokrytí vysílání RFE/RLFoto:  RFE/RL

Svobodná Evropa má kanceláře téměř ve všech jednadvaceti zemích do kterých vysílá. Kromě tří, v Íránu, Turkmenistánu a Uzbekistánu. Jak říká mluvčí stanice Julian Knapp novináři musí počítat s tím, že jim může hrozit určité nebezpečí.

„V mnoha zemích do kterých vysíláme jsou velice nepřátelské vůči svobodným a nezávislým informacím a objektivnímu zpravodajství a ke všemu co kritizuje vlády tohoto druhu. Proto se musíme jistit všemi nezbytnými bezpečnostmi opatřeními. Nikdo nám přímo nevyhrožuje, ale na druhou stranu ale povaha práce kterou děláme nás nutí naše novináře chránit.“  

Státy v nichž vládne diktatura používají k utlumení vysílání všechny možné prostředky. Obzvláště nerad má Rádio Svobodná Evropa režim Íránu, který napadá webové stránky rádia. Podle zástupce ředitele pro vysílání Nenad Pejic k tomu dochází zpravidla několik dní před demonstracemi, které organizuje opozice. 

„Naši kolegové v Moskvě, nemají přístup na většinu oficiálních tiskových konferencí, přestože jsou akreditování, máme problémy na mnoha místech. Například naši kancelář v běloruském Minsku pravidelně navštěvuje policie! Různé režimy používají různé formy nátlaku. Než se dostal k moci Putin, vysílalo program naší stanice Rádio Svoboda třicet tři místních rozhlas. Zbyly už jen tři.“ 

Rádio Svobodná Evropa je financována Kongresem Spojených států. Nenad Pejic říká, že navzdory tomu se nikdy nesetkal s tím, že by vláda spojených států jakýmkoliv způsobem zasahovala do obsahu vysílání. 

Autor:  Petr  Kořínek
 

Nové články v rubrice

 • 2. května  2011 v 15:51     Audio  rubrika: Zaujalo nás

  Pavel Pecháček o Rádiu Svobodná Evropa

  Právě před šedesáti lety se z německého Mnichova ozvala znělka Rádia Svobodná Evropa.

   
 • 27. dubna  2011 v 16:15     Audio  rubrika: Zaujalo nás

  Současné vysílání Rádia Svobodná Evropa

  Signál Svobodné Evropy pokrývá oblast Ruska, bývalých zemí Sovětského svazu, centrální Asii, Pákistán, Afghánistán, Irák, Írán a části Evropy jako je například Bělorusko, Rumunsko a balkánské země.

   
 • 27. dubna  2011 v 15:59     Audio  rubrika: Zaujalo nás

  Příběh Zuzany Bartošové

  Na adresu Českého rozhlasu dorazily desítky dopisů v nichž posluchači na Svobodnou Evropu vzpomínají s láskou a dojetím. Dlouholetá redaktorka Lída Rakušanová dnes říká, že Svobodná Evropa byla jedinou zbrání, kterou lidé v Československu měli, aby „úplně nezblbli“.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas