Hora růží

Hrad Rožmberk - Foto: Agentura CzechTourism

Hrad RožmberkFoto: Agentura CzechTourism

Vloni v srpnu jsme byli s mámou a bráchou na jednom z nejkrásnějších jihočeských hradů – Rožmberku. V sobotu ráno jsme vyrazili z Prahy směr Český Krumlov. Zhruba ve čtyři hodiny odpoledne jsme přijeli do Rožmberka a první, co jsme uviděli, byla dominanta hradu tyčící se nad meandrem řeky Vltavy.

Ubytovali jsme se v podkrovní místnosti hotelu Růže na náměstí a šli jsme prozkoumat hrad. Během prohlídky jsme viděli mnoho zajímavých místností, třeba hodovní sál, ale byli jsme i nahoře na Anglické věži a seznámili se s bohatou historií hradu. 

Za samotným hradem stojí stará nepřístupná věž Jakobínka, na které se podle pověsti za války zjevila nacistickým děvčatům Bílá paní Rožmberská a vyděsila je natolik, že hrad opustili. 

Nedávno byly na Jakobínce instalovány nové schody a vchod zamřížován. Naštěstí pro mě nebyly mříže moc blízko u sebe, a tak jsem se protáhl dovnitř. Na schodišti byla úplná tma, a tak jsem se dostal jen do výšky první střílny. Bylo to vzrušující, sám na staré věži, kde možná chodila (spíš plula) Bílá paní. 

Byla už tma, když jsme scházeli k horní bráně hradu na kostýmovanou noční prohlídku. 

Jakmile jsme vkročili do brány, pohltil nás temný středověk (doslova), jen zbrojnoši s pochodněmi osvětlovali nádvoří. Najednou vyšel na pavlač paláce sám Petr Vok a jeho doprovod. 

Ráno jsme se probudili do krásného počasí a už jsme spěchali vstříc našemu dalšímu cíli, klášteru ve Vyšším Brodě. 

Autor:  Bruno, 12 let
 

Nové články v rubrice

 •  Fotogalerie

  Dismančata píšou

  Členové Dismanova rozhlasového dětského souboru napsali vlastní texty na téma cestování. Přečti si, co na cestách zažili, pobav se, zasměj se a inspiruj se.

   
 • Můj nejhezčí výlet s dědou

  Domluvili jsme se s dědou, že se vydáme na vrchol Lysé hory, která je vysoká 1324 metrů nad mořem. Dědovi bylo tehdy 81 let. Vycházeli jsme z krásné vesničky s ještě hezčím jménem Malenovice.

   
 • Do školy přes kanál

  Jednoho pondělí jsem se vypravil na cestu do školy, ale nevšimnul jsem si kanálu, spadl jsem do něj a zjistil jsem, že se nemůžu dostat ven. V kanálu byla černočerná tma, takže mi chvíli trvalo, než jsem se rozkouk...

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas