25. dubna  2012 v 16:24  rubrika: Důvěrně

Jak se vyrovnat s neopětovanou láskou nebo s rozchodem?

Nešťastná láska - Foto: stock exchange

Nešťastná láskaFoto: stock exchange

III. díl seriálu psycholožky Mileny o lásce.

Skutečná vzájemná láska dvou lidí je docela vzácná. A i když se nám podaří ji najít, může se stát, že jednoho dne se přesto naše cesty rozdělí. Začneme tím, co dělat, když se nešťastně zamilujeme do někoho, kdo tento cit neopětuje

 1. I když je zamilovanost velmi intenzivní, zkuste si uvědomit, že zamilovanost není to samé jako láska, možná, že to prostě tak má být, protože by vám to dohromady neklapalo.
 2. Čím víc vás někdo odmítá, tím víc po něm pravděpodobně budete toužit, i kdyby se choval sebehůř. V nešťastné zamilovanosti hrají mnohem větší roli mechanismy naší psychiky (například touha po tom, co nemůžeme mít), než osobnost druhého jako taková. Druhého nezměníte, ale na sobě pracovat můžete.
 3. V trápení, které vám způsobuje odmítání druhým člověkem, hraje velkou roli právě zážitek odmítnutí, který zraňuje vaše sebehodnocení a sebeúctu. Myslete na to, že to, že s vámi někdo nechce vstoupit do vztahu, neznamená, že nejste dost dobří, dost hezcí, dost zajímaví. Hraje v tom roli celá řada faktorů, například to, že je  váš vyvolený už zadaný, že se necítí být připravený na vztah, že má odlišný vkus nebo prostě hledá zcela odlišnou povahu partnera. To se prostě stává, že se dva lidé ve svém vkusu nepotkají.
 4. Snažte se tedy své sebehodnocení posilovat, věnujte se tomu, v čem jste dobří, vzpomeňte si na to, co se vám v životě povedlo a pro kolik lidí jste důležití. Nezakládejte své sebehodnocení na hodnocení druhých, sami se znáte nejlépe a víte, co dokážete.
 5. Nesnažte se na druhého tlačit, nepřemlouvejte ho. Obvykle to k ničemu nevede a čím dřív zaměříte svou pozornost jinam, tím lépe.
 6. Nezůstávejte na své trápení sami, svěřte se kamarádce nebo kamarádovi, povídejte si o tom, jak se cítíte.
 7. Nezapomeňte na to, že čas je v tomto případě vaším přítelem. I když to tak v danou chvíli nevypadá, za čas trápení přejde a vy určitě potkáte jiné zajímavé lidi, to je věky prověřená zkušenost.

Podobně je to i s vyrovnáváním se s rozchodem. U něj samozřejmě hraje velkou roli, za jakých okolností k němu došlo a jak dlouhý a intenzivní byl vztah, ale příjemné to není nikdy. Rozchod znamená ztrátu blízkého člověka, který byl velkou součástí našeho života. Bylo by fajn, aby rozchod proběhl v klidu po oboustranné dohodě a mohli jste zůstat přátelé. To je ale vzácné. 

Většinou se jeden z páru rozhodne, že už dál pokračovat nechce. Pokud je to rozhodnutí vaše, můžou přijít pocity viny a smutek z toho, že jste partnerovi ublížili. To je pochopitelné, na druhou stranu, zůstat s někým i přesto, že to tak necítíte, může ublížit mnohem víc. Pokud se pro rozchod rozhodne partner, ke smutku se připojí zážitek odmítnutí, což je velká rána pro vaše sebehodnocení. 

Komplikací je, když k rozchodu došlo například kvůli třetímu člověku, zejména pokud si najde někoho jiného váš partner. Takový rozchod je velmi bolestný a zraňující. Dávejte průchod svým emocím, máte na ně právo a je potřeba si je prožít. Neobracejte je proti sobě, zkuste o nich mluvit s někým blízkým. 

Autor:  Milena Nováková
 

Nové články v rubrice

 • 30. července  2012 v 09:49       rubrika: Důvěrně

  Láska versus zvědavost

  V posledním díle našeho seriálu zkusíme odpovědět na otázku, jestli a jak moc má smysl v lásce experimentovat, respektive jestli navazovat vztahy i tehdy, když jsme spíš zvědaví než zamilovaní.

   
 • 27. července  2012 v 13:25       rubrika: Důvěrně

  Jak se chovat, když potkáte kluka, který se vám líbí?

  V minulém díle jsme radili klukům, jak na holky, takže aby to bylo fér, teď je tady pár rad pro vás, holky. Pokud vás zajímá, jak se chovat při seznamování s klukem, který se vám líbí, je tento článek právě pro vás.

   
 • 26. července  2012 v 14:59       rubrika: Důvěrně

  Jak oslovit dívku, která se mi líbí?

  K létu určitě patří i jedno z nejpříjemnějších témat – láska. S láskou to nebývá jednoduché, a tak se v tomto díle budeme věnovat radám pro chlapce, ale dívky nebojte, na vás přijde řada v díle dalším.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas