12. ledna  2012 v 10:16  rubrika: Důvěrně

Jaké jsou podoby sexuálního zneužívání?

Muž s holčičkou, ilustrační foto - Foto: Stock Exchange

Muž s holčičkou, ilustrační fotoFoto: Stock Exchange

2. díl seriálu psycholožky Mileny o sexuálním zneužívání.

V druhém dílu seriálu se podíváme na to, co konkrétně se může dít, když jde o sexuální zneužívání. 

Velmi důležité je, že nic z toho, co jsme si popsali v minulém díle jako sexuální zneužívání, si k vám nikdo nesmí dovolit, i kdyby to byl váš blízký člověk. Důležité je, že zneužívání se může týkat jak holek, tak kluků a i když to tak nevypadá, stát se to může opravdu každému. 

Možná vás napadá otázka, jak je to, když máte kluka nebo holku. Je sexuální zneužívání, když se vás váš kluk nebo holka dotýká? Pokud je vám méně než 15 let a vašemu klukovi nebo holce je víc než 15, pak je jakákoli sexuální aktivita, nejen pohlavní styk, zákonem zakázána a váš partner může být trestně stíhán za sexuální zneužití, i když jste se vším souhlasili. Možná vám to připadá přísné, ale smyslem takového zákazu je vás chránit. 

A jak tedy sexuální zneužívání konkrétně vypadá? 

Bohužel poměrně často se s ním setkáváme přímo v rodině, nejčastěji jde o nepřiměřeně intimní chování otce, jiného příbuzného nebo nevlastního otce k dceři nebo synovi. Zpravidla to začíná již v útlém věku dítěte, často kolem šesti let, kdy otec nebo otčím na dítě nevhodně sahá, chce ho sám koupat, hladí ho na intimních partiích. Většinou se takové chování stupňuje a s přibývajícím časem a věkem dítěte přechází až k intenzivním sexuálním aktivitám. V takových případech jde o opakované zneužívání, které většinou samo nepřestane. 

Dalším příkladem sexuálního zneužívání může být například obtěžování vedoucím v kroužku, sportovním týmu, nebo třeba i učitelem ve škole. V takových případech vše často začíná různými sexuálními narážkami, upřenými pohledy na intimní místa a může pokračovat snahou o sblížení, vyhledáváním možností, jak být o samotě, slovním vyjadřováním náklonnosti (nepřiměřeně osobní nebo intimní lichotky) a nakonec i samotným osaháváním nebo pokusem o pohlavní styk. 

Nemůžeme vynechat ani případy zneužití cizími lidmi. Těm jediným můžete účinně předcházet. Stávají se často ve chvíli, kdy jste někde sami a nemůžete přivolat pomoc. Mohou mít ale i jinou podobu, kdy se vás cizí člověk snaží oslovit a získat vaši důvěru, na něco vás chce nalákat, nabízí vám něco, co je příjemné a chce tak dosáhnout toho, že s vámi bude sám na odlehlém místě. Zkuste se takovým situacím vyhýbat – nikdy nechoďte sami na místa, kde nejsou lidi, nenavazujte kontakt s cizími lidmi, nevěřte jim, co vám říkají. Zní to možná ostře, ale je vždy je lepší neriskovat. O každém takovém člověku vždy řekněte někomu dospělému, nebojte se žádat o pomoc. 

A pokud by se přesto stalo, že vám někdo chce ublížit a kolem bude nějaký jiný člověk, řekněte o pomoc přímo jemu, například: „Pane, pomozte mi prosím, ten člověk mi ubližuje.“ Na takovou žádost zpravidla každý zareaguje, na rozdíl od volání o pomoc bez oslovení konkrétního člověka. 

V dalším díle budeme pokračovat v návodech, co dělat, když je někdo zneužívaný. 

Autor:  Milena Nováková
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 30. července  2012 v 09:49       rubrika: Důvěrně

  Láska versus zvědavost

  V posledním díle našeho seriálu zkusíme odpovědět na otázku, jestli a jak moc má smysl v lásce experimentovat, respektive jestli navazovat vztahy i tehdy, když jsme spíš zvědaví než zamilovaní.

   
 • 27. července  2012 v 13:25       rubrika: Důvěrně

  Jak se chovat, když potkáte kluka, který se vám líbí?

  V minulém díle jsme radili klukům, jak na holky, takže aby to bylo fér, teď je tady pár rad pro vás, holky. Pokud vás zajímá, jak se chovat při seznamování s klukem, který se vám líbí, je tento článek právě pro vás.

   
 • 26. července  2012 v 14:59       rubrika: Důvěrně

  Jak oslovit dívku, která se mi líbí?

  K létu určitě patří i jedno z nejpříjemnějších témat – láska. S láskou to nebývá jednoduché, a tak se v tomto díle budeme věnovat radám pro chlapce, ale dívky nebojte, na vás přijde řada v díle dalším.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas