24. dubna  2012 v 09:41  rubrika: Důvěrně

Láska: jak ji poznat a jak se o ni starat?

Láska - Foto: Stock Exchange

LáskaFoto: Stock Exchange

II. díl seriálu psycholožky Mileny o lásce.

Možná je o něco jednodušší poznat zamilovanost než lásku. Když se zamilujeme, poznáme to jak na svém těle, tak na své duši a chování. Jsme celí rozechvělí, roztěkaní, plní energie, cítíme nejrůznější pocity v břiše a kolem žaludku, pozornost směřuje místo k učení k člověku, kterému naše zamilovanost patří. 

Jsme jakoby hlavou v oblacích a všechno se zdá být nedůležité, samozřejmě kromě toho, do koho jsme se zamilovali. Láska jde ale ještě dál, sice trochu opadnou ty silné tělesné pocity, ale přibude intenzivní pocit blízkosti, sdílení, opory, oddanosti a zázemí

Láska má totiž navíc to, že vychází z přijetí druhého člověka do svého nitra, do svého světa, ze souznění dvou lidí na základě hlubokého poznání vlastností druhého člověka. Zkrátka když to mezi dvěma lidmi zajiskří, je jim spolu dobře a při hlubším poznávání se cítí, že je jim líp a líp, vědí, že ten druhý je pro ně výjimečný a jedinečný, myslí jeden na druhého, jednají s ohledem na druhého a vyhledávají svou blízkost, je to nejspíš láska. 

I když to tak možná na první pohled nevypadá, láska nepřichází jen tak samozřejmě a automaticky jako další stadium zamilovanosti. Ne každá dvojice může prožít lásku a možná, že je to i tak, že ne každý člověk může lásku prožít. Pro lásku je potřeba vzdát se části sebe sama, respektive svých přání a potřeb, a na tom, aby toho člověk byl schopen a přesto se cítil v pohodě, je většinou třeba pracovat. A stejně tak na dlouhodobém vztahu, ve kterém lásku prožíváme a chceme, aby vydržela. A co tedy dělat, aby vztah neochladl a naše láska mohla růst? 

 • Důležité je nezapomínat, že souznění dvou lidí je vzácné a že partnera jsme si vybrali, je pro nás výjimečný.
 • Naslouchat partnerovi, věnovat mu pozornost.
 • Otevřeně mluvit o radostech i starostech, sdílet své zážitky.
 • Mluvit o tom, co vám vadí, ale vždy pokud možno v klidu, se snahou řešit problém i do budoucna, nejen pro dnešek.
 • Všímat si, jak se druhý cítí, vžít se do něj a nabídnout mu oporu.
 • Snažit se poznávat partnerovy potřeby a přání, vyjadřovat ty své a nečekat, že nám partner bude číst myšlenky.
 • Pokud nám něco vadí, nevyčítat, ale otevřít klidnou debatu, kdy vysvětlíme co nejkonkrétněji, co nám vadí a proč a co bychom navrhovali, aby to fungovalo lépe.
 • Neohrozit vzájemnou důvěru, myslet při svém jednání i na partnera.
 • Udržovat vzájemnou úctu, respektovat partnerovu osobnost – od maličkostí, jako je úplně nerezignovat na péči o svůj vzhled, k tomu, že partnera nebudeme shazovat před ostatními, nebudeme ho zesměšňovat nebo prozrazovat jeho tajemství.
 • Postupně dávat najevo, že to s partnerem myslíme vážně – například ho vzít mezi své kamarády, po nějaké době ho představit rodičům,  sdílet s ním důležité zážitky a události.
 • Brát partnerovy starosti a nespokojenost vážně, snažit se hledat společné řešení, být ochotný do vztahu dávat energii.

Rad by mohlo být ještě milion, ale chovat se přesně podle návodu stejně nejde. Podstatné je se rozhodnout, že s partnerem chci být a jsem ochoten pro to něco dělat. Nikdy to není snadné, ale chybami se člověk učí a neomylný člověk prostě neexistuje.
Držím vám palce a kdyby se to náhodou nepovedlo, v dalším díle budeme řešit, jak se vyrovnat s rozchodem a s neopětovanou láskou. 

Autor:  Milena Nováková

Nové články v rubrice

 • 30. července  2012 v 09:49       rubrika: Důvěrně

  Láska versus zvědavost

  V posledním díle našeho seriálu zkusíme odpovědět na otázku, jestli a jak moc má smysl v lásce experimentovat, respektive jestli navazovat vztahy i tehdy, když jsme spíš zvědaví než zamilovaní.

   
 • 27. července  2012 v 13:25       rubrika: Důvěrně

  Jak se chovat, když potkáte kluka, který se vám líbí?

  V minulém díle jsme radili klukům, jak na holky, takže aby to bylo fér, teď je tady pár rad pro vás, holky. Pokud vás zajímá, jak se chovat při seznamování s klukem, který se vám líbí, je tento článek právě pro vás.

   
 • 26. července  2012 v 14:59       rubrika: Důvěrně

  Jak oslovit dívku, která se mi líbí?

  K létu určitě patří i jedno z nejpříjemnějších témat – láska. S láskou to nebývá jednoduché, a tak se v tomto díle budeme věnovat radám pro chlapce, ale dívky nebojte, na vás přijde řada v díle dalším.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas