19. dubna  2012 v 09:00  rubrika: Důvěrně

Láska je podle psychologů jako trojúhelník

Trojúhelníky - Foto: Stock Exchange

TrojúhelníkyFoto: Stock Exchange

I. díl seriálu psycholožky Mileny o lásce.

Jaro je tady, a tak je nejvyšší čas dát prostor všemu, co souvisí s láskou. 

Většina lidí by se asi shodla na tom, že láska je jeden z nejkrásnějších prožitků, které může člověk zažívat. Ale snad právě proto, že je pro nás tak důležitá, s sebou nese spoustu trápení a starostí. Od toho jsme tady my, abychom vám poradili. 

A co to vlastně láska je? Je to jeden z nejhlubších a nejvyšších lidských citů. Definovat ji je ale hodně těžké, protože je to emoce, cit, který každý prožívá nějak jinak. Takže je to spíš tak, že co člověk, to jiný význam lásky. Lásku je třeba odlišovat od zamilovanosti, tedy silného pocitu pozitivního napětí, radosti a touhy po blízkosti druhého, který zažíváme na začátku vztahu nebo když potkáme někoho, kdo nás zaujme.  

I když to není možná příjemné slyšet, za zamilovanost mohou hlavně chemické a hormonální procesy v lidském těle. Nevychází z toho, že bychom s druhým sdíleli blízkost a milovali ho pro jeho vlastnosti. Jde o okouzlení druhým člověkem, které může, ale nemusí přerůst v lásku. 

Láska je pak cit, který vychází z hluboké osobní blízkosti dvou lidí a zahrnuje pocit, že jsme s druhým skoro jako jeden, že si vážíme druhého člověka, je nám s ním dobře a tvoří součást našeho života a životního štěstí. 

Samozřejmě, že i v lásce hraje roli okouzlení, ale samo o sobě nestačí. Jedna z mnoha teorií lásky v psychologii říká, že lásku si můžeme představit jako trojúhelník, který je tvořený třemi dimenzemi – intimitou (blízkostí, sdílením), závazkem (oddaností, rozhodnutím být s druhým a pro druhého, pocit zodpovědnosti) a vášní (touhou po druhém, energií, kterou v nás vyvolává, přitažlivostí). 

Každý člověk lásku prožívá jinak a v jeho citu převažuje jiná z těchto složek. Z toho vyplývá, že láska může mít nejrůznější povahu a nemusí být jen mezi partnery, ale také mezi kamarády nebo mezi rodiči a dětmi. 

Už jen proto, že každý člověk zažívá lásku jinak, je jasné, že to s ní nebude zrovna jednoduché. Kromě toho, že nikdy nemáme záruku, že naše láska bude opětovaná, také většinou nepřichází jen tak, aniž bychom pro ni něco udělali. 

Aby mohla zamilovanost přejít v lásku, musíme se vzdát části svých přání, potřeb a zvyků ve prospěch partnera, být mu oporou, budovat důvěru, věnovat mu čas a pozornost. Láska je zkrátka vzácná a musí se o ni pečovat. O tom si povíme v dalším díle a navážeme tím, jak lásku poznat, jak na ní pracovat a jak se vyrovnat s rozchodem a s láskou, která není opětovaná. 

Autor:  Milena Nováková
 

Nové články v rubrice

 • 30. července  2012 v 09:49       rubrika: Důvěrně

  Láska versus zvědavost

  V posledním díle našeho seriálu zkusíme odpovědět na otázku, jestli a jak moc má smysl v lásce experimentovat, respektive jestli navazovat vztahy i tehdy, když jsme spíš zvědaví než zamilovaní.

   
 • 27. července  2012 v 13:25       rubrika: Důvěrně

  Jak se chovat, když potkáte kluka, který se vám líbí?

  V minulém díle jsme radili klukům, jak na holky, takže aby to bylo fér, teď je tady pár rad pro vás, holky. Pokud vás zajímá, jak se chovat při seznamování s klukem, který se vám líbí, je tento článek právě pro vás.

   
 • 26. července  2012 v 14:59       rubrika: Důvěrně

  Jak oslovit dívku, která se mi líbí?

  K létu určitě patří i jedno z nejpříjemnějších témat – láska. S láskou to nebývá jednoduché, a tak se v tomto díle budeme věnovat radám pro chlapce, ale dívky nebojte, na vás přijde řada v díle dalším.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas