30. července  2012 v 09:49  rubrika: Důvěrně

Láska versus zvědavost

Někdy vztahy vznikají ze zvědavosti a láska přichází až později - Foto: Stock Exchange

Někdy vztahy vznikají ze zvědavosti a láska přichází až pozdějiFoto: Stock Exchange

V posledním díle našeho seriálu zkusíme odpovědět na otázku, jestli a jak moc má smysl v lásce experimentovat, respektive jestli navazovat vztahy i tehdy, když jsme spíš zvědaví než zamilovaní.

Na začátku hledání odpovědi je potřeba si uvědomit, že každý z nás je jiný, má jinou povahu, jiné životní zkušenosti, jiný vzor z rodiny a podle toho má také tendenci nějak se chovat, nějak prožívat události, nějak vnímat svět a druhé lidi. 

Z toho plyne, že i ke vztahům a k lásce přistupujeme každý jinak. Někdo má spíš tendenci vyzkoušet, jestli to s konkrétním partnerem bude fungovat a pak teprve začíná cítit lásku, jiný zase nejdřív musí být přesvědčený, že to s daným partnerem bude fungovat a potřebuje cítit silný cit, aby byl schopen do vztahu vstoupit. 

Důležité je do ničeho se nenutit, nepodléhat nátlaku okolí a kamarádů, nejednat podle toho, „co by se mělo“. Řiďte se svou intuicí, svými pocity a přáními, přemýšlejte o tom, co vám daný vztah vezme a přinese. Není potřeba za každou cenu s někým chodit, i když se třeba bojíte, že se vám kamarádi budou posmívat, že nikoho nemáte. Pokud to necítíte tak, že s někým opravdu chcete být, vztah stejně nevydrží a může vám to nakonec pěkně znepříjemnit život. Není nic špatného na tom být sám a hledat opravdovou lásku. 

Pokud jste ale obecně spíš člověk, který rád experimentuje, riskuje a zkouší nové věci a do vztahů vstupujete snadno, možná máte spíš tendenci vztahy zkoušet ze zvědavosti. Nemusí to být vůbec problém, pokud to tak opravdu cítíte, ale v takovém případě buďte opatrní, pokud jde o vaše partnery

Ti to mohou mít jinak, mohou brát vztah mnohem vážněji a být do vás zamilovaní, takže byste jim mohli docela ublížit, pokud byste jim dali pocítit, že jsou pro vás spíš experimentem. Zkuste v tomto být otevření a se svými partnery mluvte o tom, co pro vás vztah znamená, co cítíte, jací v tomto směru jste. Zajímejte se o to, jak to má ten druhý a snažte se to nějak sladit, zmírníte tak riziko toho, že se některý z vás bude trápit. 

Když to shrneme, ať už jste jacíkoliv, důležité je, abyste naslouchali svým pocitům a dělali to, v čem se cítíte ve své kůži. Nepodléhejte nátlaku okolí, neřiďte se tím, jak to mají druzí. Nenechte se do ničeho nutit, poslouchejte sami sebe. A nezapomeňte na to, že v každém vztahu jsou dva lidé a že jsou důležité pocity, přání a potřeby obou. Je dobré je co nejvíc sladit a hlavně o tom, co od vztahu očekáváte, mluvit a být upřímní. 

Přejeme vám krásné léto a co nejvíc příjemných zážitků! 

Autor:  Milena Nováková
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas