9. března  2012 v 08:45  rubrika: Důvěrně

Mám dětské zájmy

Baví mě dobrodružné příběhy, ale ostatní zajímají jen účesy. - Foto: Stock Exchange

Baví mě dobrodružné příběhy, ale ostatní zajímají jen účesy.Foto: Stock Exchange

2. díl seriálu psycholožky Mileny o dětskosti.

Cítit se příliš dětský nemusí znamenat vždycky to, že dětsky vypadáme, často jde spíš o to, že cítíme, že nás nezajímají stejné věci jako ostatní v našem věku, že se chováme jinak, cítíme se dobře v jiných věcech, které podle ostatních patří spíš k mladším. 

Příkladem může být, když je vám patnáct a nekoukáte po klucích nebo po holkách, nezajímá vás, co se zrovna nosí, jaký účes je zrovna v módě, ale berou vás dobrodružné knížky, příběhy a výpravy do přírody nebo se věnujete umění, hudbě nebo sportu, který se ostatním zdá „dětský“, případně si často hrajete a máte velkou fantazii. 

Zkrátka cítíte, že se lišíte tím, jací jste, co máte rádi, co vás baví, a možná vám připadá, že to není normální, protože většina vašich spolužáků to má jinak. Ale pojďme si zkusit položit otázku, co to znamená „normální“. Je normální to, co dělá většina? Nebo to, o čem někdo říká, že to tak má být? Anebo je to vlastně cokoli, co nikomu neubližuje, neohrožuje a netrápí toho, kdo to zažívá? 

Kdyby bylo normální to, co dělá většina, pak by byla spousta výjimečných lidí odsouzena k „nenormálnosti“. Ale pokud se chováme jinak než ostatní a jinak, než jak bychom měli podle toho, co se říká, ale zároveň tím nikoho nepoškozujeme, nikoho neomezujeme a neubližujeme tím sami sobě, je to v pořádku. 

Důležité je to, abychom se cítili dobře a nikomu nedělali zle. Takže pokud máte pocit, že jste víc dětští než vaši vrstevníci, ale užíváte si to, je to v pohodě, není potřeba být vždycky stejný jako ostatní. V určitém pohledu je „dětskost“ vlastně výhodná, protože je mnohem víc o bezstarostnosti, hře a spontaneitě a dovoluje tolik se nezabývat tím, co si myslí ostatní. Tak proč si takové období neužít, dospívání vám neuteče. 

Je jasné, že užívat si radostí života takový, jaký jsem teď a tady, občas docela komplikuje to, že se srovnáváme s druhými. Ale do některých věcí prostě nemá cenu se nutit, protože nakonec by to bylo spíš horší než lepší. Nemuseli byste se v tom cítit vůbec dobře a ani ostatním by to nepřipadalo zrovna přirozené. 

To, jak se vyvíjíme po stránce psychické i fyzické, má od přírody své zákonitosti, které nemůžeme měnit. U každého tento vývoj postupuje různě rychle a jen těžko ho můžeme popohnat. Psychický vývoj má na rozdíl od toho fyzického jednu výhodu. 

Kromě biologických a psychologických zákonitostí tady totiž funguje i naše vůle a práce na sobě. Můžeme rozvíjet své myšlení, empatii, schopnost komunikace a navazování vztahů, svou osobnost. 

Neznamená to, že tak najednou přestaneme být dětští, ale můžeme tak lépe poznat sami sebe, své možnosti, schopnosti, pocity a přání. Lepší porozumění sobě samému nám tak pomůže přijmout sebe takového, jaký jsem, a to je i základ pro dobré vztahy s ostatními. 

V příštím díle si řekneme trochu víc o možnostech práce na sobě a sebepoznávání a také o tom, jak je důležité mít v sobě v každém věku kus dětskosti, které se někdy říká „vnitřní dítě“. 

Autor:  Milena Nováková

Nové články v rubrice

 • 30. července  2012 v 09:49       rubrika: Důvěrně

  Láska versus zvědavost

  V posledním díle našeho seriálu zkusíme odpovědět na otázku, jestli a jak moc má smysl v lásce experimentovat, respektive jestli navazovat vztahy i tehdy, když jsme spíš zvědaví než zamilovaní.

   
 • 27. července  2012 v 13:25       rubrika: Důvěrně

  Jak se chovat, když potkáte kluka, který se vám líbí?

  V minulém díle jsme radili klukům, jak na holky, takže aby to bylo fér, teď je tady pár rad pro vás, holky. Pokud vás zajímá, jak se chovat při seznamování s klukem, který se vám líbí, je tento článek právě pro vás.

   
 • 26. července  2012 v 14:59       rubrika: Důvěrně

  Jak oslovit dívku, která se mi líbí?

  K létu určitě patří i jedno z nejpříjemnějších témat – láska. S láskou to nebývá jednoduché, a tak se v tomto díle budeme věnovat radám pro chlapce, ale dívky nebojte, na vás přijde řada v díle dalším.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas