8. března  2012 v 15:02  rubrika: Důvěrně

Vypadám moc dětsky

Co když vypadám moc dětsky? - Foto: Stock Exchange

Co když vypadám moc dětsky?Foto: Stock Exchange

1. díl seriálu psycholožky Mileny na téma: „Vypadám moc dětsky."

Tématem našeho seriálu je tentokrát dětskost. Podíváme se na ni v různých významech – v prvním díle probereme dětský vzhled, v dalších si povíme o dětské duši v dospívajícím těle a o tom, co je to „vnitřní dítě v nás“. 

Je jasné, že v dospívání se kluci a holky často srovnávají s kamarády, spolužáky, zkrátka s ostatními teenagery. Srovnávají se nejen v tom, co umí, čemu rozumí, co zažili, ale i v tom, jak vypadají

A zatímco my dospělí se snažíme vypadat mladší, kluci a holky ve vašem věku si častěji přejí, aby vypadali buď akorát na svůj věk, nebo spíš starší a dospělejší. Je to proto, že často chtějí, aby byli bráni jako dospělí a zodpovědní, samostatní a rozumní. Zkrátka vždycky si tak nějak přejeme to, co momentálně nemáme. 

A pokud kluk nebo holka vypadá mladší, může ho to trápit, protože se k němu ostatní mohou chovat jako k dítěti, v kolektivu vrstevníků si může připadat nerespektovaný, může se setkat s posměšky a narážkami na svůj vzhled

Je vám to povědomé? Máte pocit, že se vás takové trápení týká? Určitě v tom nejste sami, nakonec se svým vzhledem je tak či onak nespokojený téměř každý, ať už vypadá jakkoli. I tady platí, že důvod k nespokojenosti se vždycky najde. Výhodou v případě mladšího vzhledu je jistota, že pomůže čas. 

V dospívání dochází k mnoha tělesným změnám a vývoj zdaleka není dokončen. U někoho tyto změny přicházejí dříve, u jiného později a tyto rozdíly mohou být opravdu velké. Kromě toho, že každý máme jiný průběh tělesného dozrávání, jsme také každý jiný, pokud jde o tělesnou konstituci a rysy v obličeji. Někdo z nás je spíš menší, někdo vysoký, někdo má jemné rysy v obličeji, někdo spíš ostřejší. 

Obecně lidé menšího vzrůstu a jemnějších rysů vypadají mladší, ale zatímco v dospívání je to může trápit, v dospělosti to velmi ocení. Takže nebojte se, dejte svému tělu čas se přirozeně vyvíjet a ze svých odlišností udělejte přednost, všechno má i své plusy, ať už je to cokoli. 

Hezký příklad rozdílů v nástupu dospívání je porovnání dospívání chlapců a dívek. Asi jste si někdy všimli, že i když vejdete do jedné třídy, kde jsou kluci a holky stejného věku, kluci vypadají výrazně mladší. Zkuste se mrknout třeba na něčí třídní fotografii z osmé nebo deváté třídy, možná nebudete věřit svým očím. 

Rozdíly v dospívání a vzhledu jsou naprosto přirozené a časem se srovnají, nemějte strach. Do té doby máte možnost ukazovat druhým svou duševní zralost, a to třeba i v tom, že na případné narážky nebudete nijak reagovat. Nakonec většina posměšků není osobní, mířená na vás, ale týká se spíš osobnosti toho, kdo se posmívá. Někdo holt k tomu, aby si zvýšil svoje sebehodnocení, potřebuje snižovat sebehodnocení druhých. 

V dalším díle budeme pokračovat, povíme si, jaké to může být, když se v dospívání pořád cítíte být spíš dítětem. 

Autor:  Milena Nováková

Nové články v rubrice

 • 30. července  2012 v 09:49       rubrika: Důvěrně

  Láska versus zvědavost

  V posledním díle našeho seriálu zkusíme odpovědět na otázku, jestli a jak moc má smysl v lásce experimentovat, respektive jestli navazovat vztahy i tehdy, když jsme spíš zvědaví než zamilovaní.

   
 • 27. července  2012 v 13:25       rubrika: Důvěrně

  Jak se chovat, když potkáte kluka, který se vám líbí?

  V minulém díle jsme radili klukům, jak na holky, takže aby to bylo fér, teď je tady pár rad pro vás, holky. Pokud vás zajímá, jak se chovat při seznamování s klukem, který se vám líbí, je tento článek právě pro vás.

   
 • 26. července  2012 v 14:59       rubrika: Důvěrně

  Jak oslovit dívku, která se mi líbí?

  K létu určitě patří i jedno z nejpříjemnějších témat – láska. S láskou to nebývá jednoduché, a tak se v tomto díle budeme věnovat radám pro chlapce, ale dívky nebojte, na vás přijde řada v díle dalším.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas