11. dubna  2012 v 09:40  rubrika: Důvěrně

Vztahy: Na vzhledu (ne)záleží?

Je vzhled důležitý pro navázání milostného vztahu? - Foto: Stock Exchange

Je vzhled důležitý pro navázání milostného vztahu?Foto: Stock Exchange

Přečtěte si příspěvek psycholožky Mileny o tom, jestli je vzhled důležitý pro navázání milostného vztahu.

To, jak vypadáme, asi řešíme více či méně všichni. Zejména v období dospívání, kdy se kluci a holky hodně zabývají sami sebou a navíc se přidává spousta tělesných změn, je otázka vzhledu velmi často předmětem pozornosti. 

Holky i kluci se srovnávají s ideály, které znají z televize a internetu, se spolužáky a se spolužačkami, se svými vzory. Není to tedy zrovna jednoduché přijmout sebe sama takového, jaký jsem a jak vypadám. A proč je pro nás vzhled tolik důležitý? Nejvíc ho řešíme nejspíš proto, že se chceme líbit většinou opačnému, někdy stejnému pohlaví. 

Je pravda, že vzhled je důležitý, protože ovlivňuje to, jak působíme na první pohled, ale přece jen je to trošku jinak, než bychom očekávali. Nejde totiž o to vypadat ve všech ohledech perfektně a ideálně. To totiž může naopak druhé lidi trochu odrazovat, mohou se například bát vás oslovit, aby nebyli odmítnuti, protože předpokládají, že o vás pořád někdo projevuje zájem a že si tedy můžete vybírat. Mohou mít pocit, že pro vás nejsou dost dobří, a tak se raději do kontaktu s vámi vůbec nepouštějí. Podobně je to i se vztahy, rozhodně neplatí, že fyzicky „krásní“ lidé to mají ve vztazích jednodušší. 

Zrcadlo - Foto: Stock Exchange

ZrcadloFoto: Stock Exchange

Platí, že krása je hodně subjektivní, to znamená, že i když často mluvíme o jakémsi ideálu krásy, přece jen každému se líbí něco jiného. Fyzická přitažlivost je také hodně o chemických procesech, které jsou u každého člověka osobité, jiné. A samozřejmě obrovskou roli hrají sympatie, osobnost každého člověka a to, jak se k druhým lidem chová

V psychologických výzkumech se zjistilo, že lidé si obvykle vybírají partnery podobné atraktivity. Samozřejmě to nemusí platit vždy, ale něco na tom určitě je. Je jasné, že to, jestli je kluk atraktivní, je způsobeno jinými faktory, než pokud jde o dívku. U dívek je vzhled o něco důležitější, zatímco u chlapců hrají o něco větší roli schopnosti a vlastnosti. 

Na druhou stranu, určitě znáte ze svého okolí kluky i holky, kteří na první pohled nevypadají na to, že patří k těm nejoblíbenějším u opačného pohlaví. Velkou roli v tom totiž hraje sebevědomí, otevřenost a přátelskost. Možná také znáte nějakou krásnou dívku nebo chlapce a víte, že si nemohou najít partnera. Na tom je vidět, že to určitě není jen o vzhledu. Nalezení partnera a vytvoření vztahu může komplikovat mnoho faktorů. 

Jeden z nich tkví v osobnosti kluka nebo holky, v tom, jaké má očekávání od partnera, jaký má vkus, jak vybírá, jak se vztahuje k lidem. Jiný souvisí s faktem, že hezcí lidé se často bojí toho, že je druzí berou jen podle toho, jak vypadají a nevšímají si toho, jací opravdu jsou. To může vést k velké opatrnosti v navazování vztahů. Dalším faktem je už zmiňovaná obava potenciálních partnerů z odmítnutí. Ti také mohou mít pocit, že získat „krásného“ chlapce nebo dívku by stálo příliš mnoho energie a úspěch je nejistý. Tím se zužuje okruh potenciálních partnerů jen na ty nejsebevědomější a nejodvážnější, případně ty, které obava z neúspěchu neodradí. 

Vidíte, je to vlastně docela složité. Co je ale jasné, že „ideální“ vzhled může být komplikací a není zárukou štěstí ve vztazích. Vzhled je určitě důležitý, ale zdá se, že nejvýhodnější je takový střed, ne dokonalost. A pokud jste i tak se sebou nespokojeni, máte spoustu možností, jak na vzhledu pracovat. Určitě vám prospěje pohyb, pravidelná hygiena a péče o oblečení, úpravu vlasů, případně líčení.  

U líčení a česání platí všeho s mírou, například u líčení je méně někdy více, chlapci často oceňují přirozenost. Pokud si nevíte rady, poraďte se třeba s kamarády, určitě máte ve svém okolí někoho, kdo ví, jak na to. A nezapomeňte se soustředit také na to, jací jste, rozvíjejte se, věnujte se tomu, co vás baví a co vám jde, pečujte o své vztahy s lidmi a učte se ze svých chyb. Uvidíte, že to, jak vykročíte k druhým vy, se hodně odrazí na tom, jak potom oni k vám. 

Autor:  Milena Nováková
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 30. července  2012 v 09:49       rubrika: Důvěrně

  Láska versus zvědavost

  V posledním díle našeho seriálu zkusíme odpovědět na otázku, jestli a jak moc má smysl v lásce experimentovat, respektive jestli navazovat vztahy i tehdy, když jsme spíš zvědaví než zamilovaní.

   
 • 27. července  2012 v 13:25       rubrika: Důvěrně

  Jak se chovat, když potkáte kluka, který se vám líbí?

  V minulém díle jsme radili klukům, jak na holky, takže aby to bylo fér, teď je tady pár rad pro vás, holky. Pokud vás zajímá, jak se chovat při seznamování s klukem, který se vám líbí, je tento článek právě pro vás.

   
 • 26. července  2012 v 14:59       rubrika: Důvěrně

  Jak oslovit dívku, která se mi líbí?

  K létu určitě patří i jedno z nejpříjemnějších témat – láska. S láskou to nebývá jednoduché, a tak se v tomto díle budeme věnovat radám pro chlapce, ale dívky nebojte, na vás přijde řada v díle dalším.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas