18. října  2010 v 16:32  rubrika: Napiš Michalovi

Problém s máminým přítelem

ilustrační foto

ilustrační foto

Ahoj Michale, já mám takový trochu zvláštní dotaz. Bojím se na to zeptat, vlastně se moc stydím.

Od nějaké doby u nás bydlí mámin nový přítel. S mámou jim to klape, bere nás s bráchou na výlety a tak. Jenom, víš... on někdy, když nikdo jiný není doma, za mnou chodí a povídá si se mnou. Jenomže po chvíli mě třeba i pohladí, ale nejenom po vlasech nebo tak. Je to moc těžký o tom psát. Nelíbí se mi, co mi dělá! 

Je mi to hrozně nepříjemný, ale mámě to nechci říct. Vždyť ho má tak ráda a je s ním šťastná! A já bych jim to zkazila nebo by mi nevěřila. Moc prosím, pomoz mi! Klára, 11 let 

Ahoj Kláro,
děkuju Ti za odvahu, se kterou jsi mi napsala. Píšeš, že u Vás doma bydlí nějakou dobu mámin nový přítel. Ten je na jednu stranu fajn, s mámou se mají rádi, Tebe a bráchu bere na výlety, ale pak jsou chvíle, kdy jsi s ním sama doma a on při povídání s Tebou na Tebe sahá tak, že je Ti to nepříjemné. Nelíbí se Ti to, ale zároveň to nechceš říct mámě, abys jim nezkazila vztah nebo také proto, že by Ti to nemusela věřit. Naprosto chápu, o čem píšeš. Věřím, že je moc těžké o tom mluvit, když vidíš, že je s ním máma šťastná. 

Musím ti ale, Kláro, napsat, že to, co mámin přítel dělá, je špatné a dělat to nesmí! Tady opravdu, i když tomu naprosto rozumím, že to tak máš, není místo na to přemýšlet o tom, jestli tím ohrozíš jejich vztah. Vůbec to ale není jednoduchá situace. Kláro, je moc důležité, abys to mamce řekla. Určitě na to ale nemusíš být sama. Nevím, kolik je bráchovi a jestli o tom má třeba tušení, nebo jestli si mohl něčeho všimnout. 

Ani nevím, jaký máte vztah. Jenom takhle hledám někoho, kdo by mohl stát při Tobě. Možná by to mohl být někdo jiný z rodiny nebo prostě kdokoliv, komu věříš. Také je důležité si dobře promyslet, kdy bys to měla mamce povědět. Určitě by bylo dobré, aby u toho její přítel nebyl a ani nemohl přijít. Pevně věřím, že Ti mamka uvěří a domluvíte se, co dál. 

Pokud by Ti nevěřila, je dobré mít nějakou záložní variantu, co dál. V takové situaci by nezbylo, než to někomu povědět. Kdykoliv také můžeš volat dětskou linku bezpečí na číslo 116 111. Nebude to asi jednoduché, Kláro, ale moc moc Ti držím palce a posílám spoustu odvahy do toho, abys to zvládla. Michal 

Jestli máš dotazy ohledně lásky, sexu, vztahů nebo ohledně něčeho jiného, napiš na adresu teenporadna@rozhlas.cz. Psycholog Michal Ti poradí. 

Autor:  Tereza Jelenová
 

Nové články v rubrice

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas