3. května  2012 v 13:40  rubrika: Poznávej

V čem je esperanto lepší než angličtina?

Písmena - Foto: Stock Exchange

PísmenaFoto: Stock Exchange

Když se chceme domluvit s cizincem, musíme se naučit cizí jazyk. Nejčastěji se k mezinárodnímu dorozumívání používá angličtina. Ale jsou tací, kteří nepovažují angličtinu za nejlepší řešení. Mezi ně patří esperantisté.

Pokud mluvíme česky, anglicky, německy – prostě národními jazyky, mluvíme jazyky přirozenými. Ty vznikly jaksi samy od sebe. Esperanto je jazyk plánovaně vytvořený. Takže má svého autora. Tím je Ludvík Lazar Zamenhof a první učebnici svého jazyka vydal v roce 1887. Takže letos je tomu rovných 125 let. 

Esperanto nechce nahradit národní jazyky. Naopak je chce chránit. Každý by mluvil svým vlastním národním jazykem a pokud by si chtěl popovídat s někým, kdo mluví jiným jazykem, použil by esperanto. Jeho výhoda je ta, že oproti angličtině nebo jinému přirozenému jazyku nikoho neupřednostňuje.
Naučit se ho musí každý, zatímco ti, co se narodili v anglicky mluvících zemích, mají v angličtině dost velkou výhodu. Na esperantu je skvělé také to, že se velmi snadno učí – a přitom se svou kvalitou, alespoň podle esperantistů, přirozeným jazykům vyrovná. 

Například poslouchat se řekne aŭskulti. Já poslouchám se řekne mi aŭskultas, ty posloucháš je vi aŭskultas, on poslouchá je li aŭskultas... A takhle můžeme pokračovat ve všech osobách – sloveso má tvar vždycky stejný. V minulém čase: Já jsem poslouchal je mi aŭskultis, a v budoucím čase, tedy budu poslouchat je mi aŭskultos. A zase – tvary slovesa jsou pro všechny osoby stejné. Esperanto má i pěkné předpony: takže třeba předpona mal- znamená opak. Dobrý se řekne bona, a špatný malbona. Hezký je bela a ošklivý malbela. 

A co se vám určitě bude líbit: v esperantu zapomeňte na biflování nepravidelných slov. Žádná totiž neexistují. 

Poslechněte si celý příspěvek, ve kterém uslyšíte i ukázku konverzace v esperantu a další zajímavosti o tomto jazyce z úst Dáši Chvátalové z České esperantské mládeže a Standy Štočka, který s Českou esperantskou mládeží spolupracuje. 

 

Historie a současné možnosti použití esperanta

Vložit na svůj web

Pokud byste se o esperantu a o esperantistech chtěli dozvědět něco více, můžete navštívit stránky České esperantské mládeže: mladez.esperanto.cz

Autor:  Daniel  Mrázek

Nové články v rubrice

 • 25. července  2012 v 15:31     Audio  rubrika: Poznávej

  Co je to doping a co všechno může způsobit?

  Ve čtvrtek slavnostně začnou 30. Letní olympijské hry. Až do 12. srpna bude na 18 tisíc sportovců ve 26 disciplínách svádět souboje v hlavním městě Velké Británie Londýně.

   
 • 24. července  2012 v 11:20     Audio  rubrika: Poznávej

  Děrné štítky: Atari, Samsung, Twitter a internet

  V rubrice Děrných štítků zavzpomínáme na počátky informačních technologií, prozradíme, jak chce sociální síť Twitter přitáhnout více uživatelů, zastavíme se na Mezinárodní vesmírné stanici a také u výsledků prodejů...

   
 • 23. července  2012 v 20:00     Audio  rubrika: Poznávej

  S mikrofonem za projektem Prazelenina

  S mikrofonem jsme se vydaly do komunitní zahrady v pražských Holešovicích. Obyvatelé hlavního města si tady můžou vypěstovat vlastní zeleninu anebo si jen odpočinout od městského shonu s lopatkou v ruce.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas