11. dubna  2011 v 11:36  rubrika: Poznávej

Big band Unisono

Big band Unisono - Foto: Jiří Podolský

Big band UnisonoFoto: Jiří Podolský

Hraješ na nějaký hudební nástroj? Chtěl/a bys s tím začít? Nikdy není pozdě!

Třeba tě inspiruje rozhovor, který se tentokrát týká big bandu Unisono. Helena Brocard, která hraje na saxofon právě v tomto tělese, nám o big bandu řekla spoustu zajímavých věcí. 

Ahoj Helčo, co je to vlastně big band, kdy vzniklo Unisono a kde bychom ho našli? 

Jak už napovídá anglický název, big band je „velká kapela“. Pojmenování se užívá pro jazzový, konkrétně swingový orchestr. Big band Unisono vznikl v roce 1991 na půdě ZUŠ Bajkalská na Praze 10, kde hraje dodnes. 

Kolik má soubor členů a můžou se lidé přijít podívat na jeho zkoušku? 

Soubor má 19 stálých členů, ale na některých koncertech s námi vystupují i hosté. Zkoušky je možné navštívit. Bývají každou středu od 19:30 v ZUŠ Bajkalská na Praze 10. 

Helena Brocard (se saxofonem) v big bandu Unisono - Foto: soukromý archiv Heleny Brocard

Helena Brocard (se saxofonem) v big bandu UnisonoFoto: soukromý archiv Heleny Brocard

Proč do big bandu chodíš ty a co se ti na něm líbí? 

Já jsem se k big bandu dostala neplánovaně. Po roce hraní na saxofon v ZUŠ mě jednoho dne potkal pan kapelník a zeptal se, jestli bych nechtěla přijít na zkoušku, tak jsem přišla. 

I když zprvu bylo pro mě dost těžké nastudovat všechny notové party, které se tou dobou hrály, přinesly mi další roky v kapele mnoho příjemných chvil a zážitků. Od koncertů v hudební škole, různých veřejných akcí, charitativních koncertů, plesů až po zahraniční zájezd na mezinárodní jazzový festival do dánské Kodaně. 

Líbí se mi uvolněná a přátelská atmosféra mezi spoluhráči a také ten pocit, když všichni „táhnou za jeden provaz.“ A samozřejmě hudba, kterou hrajeme, která mi vždy zvedne náladu a při níž se krásně odreaguju!
Navíc jsem zde také získala přátele, s nimiž si navzájem pomáháme i mimo hudební rámec, v běžném životě. 

Jak dlouho už hraješ na saxofon? Jak dlouho ti trvalo, než ses na něj naučila zahrát hezky první písničku/skladbu? 

Na saxofon hraju již 13. rokem. Začala jsem na něj hrát až v 17 letech, rok poté, co jsem se pro tento nástroj nadchla natolik, že jsem si ušetřila peníze na jeho koupi a začala docházet na hodiny do základní umělecké školy. 

V úplných začátcích jsem se hrou na saxofon prokousávala úplně sama, bez učitele, a první písničku jsem jakž takž zahrála již po několika týdnech vlastních „pokusů“. K hezkému, poslouchatelnému hraní písniček jsem dospěla až téměř po roce soustavného cvičení pod vedením pana učitele. 

Big band Unisono - Foto: soukromý archiv Heleny Brocard

Big band UnisonoFoto: soukromý archiv Heleny Brocard

Na jaké nástroje hrají ostatní členové big bandu? 

Big band tvoří tzv. rytmika, nástroje, které udávají rytmus – bicí, baskytara, klavír a potom jednotlivé nástroje, především dechové – saxofony (tenor, alt, baryton), trubky, pozouny, flétna, klarinet a kytara. 

Jakou hudbu hrajete? 

Hrajeme především swingovou hudbu, která je vhodná k tanci, ale v repertoáru máme i krásné jazz-rockové orchestrální skladby a jazzově upravené hity z 60. a 70. let slavných skupin, jako je např. The Beatles. 

Hudební ukázky najdete zde. 

Doporučila bys ostatním, aby do big bandu chodili, a proč? 

Do big bandu může chodit kdokoliv, kdo hraje na nějaký jazzově využitelný hudební nástroj, má chuť se rozvíjet a hlavně svůj talent zužitkovat. Všem, kteří se nějak hudbou aktivně zabývají, bych zkušenost ať už s big bandem, nebo jiným souborem vřele doporučila. V atmosféře kapely budete mít pocit spokojenosti ze společné tvořivé činnosti, která přináší radost i jiným, poznáte partu fajn lidí a budete mít nové zážitky. 

Big band Unisono - Foto: soukromý archiv Heleny Brocard

Big band UnisonoFoto: soukromý archiv Heleny Brocard

Kdo big band vede a jak bys jeho osobnost charakterizovala? 

Big band vede jeho zakladatel pan kapelník Jiří Vondrovic, všestranný hudebník – bubeník, zpěvák, ale i herec, bavič a vypravěč, pro něhož je vedení big bandu především „srdeční“ záležitostí. 

Kdy a kde bychom mohli vidět big band Unisono vystupovat? 

Nejbližší vystoupení je 20. 4. 2011 od 19:30 v sále ZUŠ Bajkalská ve Vršovicích. Pozvánka zde.
Dále je na pořadí koncert dne 21. 5. ve Velkém Přítočně u Kladna. Připravujeme ještě několik dalších vystoupení, o jejichž konání se budete moci průběžně dozvědět zde

Co bys chtěla vzkázat dnešním teenagerům? 

Pokud máte svůj sen věnovat se nějaké zájmové činnosti, kterou vám třeba rodiče neumožnili v nižším věku, jděte si za ním.
Nikdy není pozdě se naučit něco nového! To mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, kdy jsem si sama vydobyla svůj „ saxofonový“ sen a začala se učit hrát na nový nástroj úplně od začátku až v teenagerovském věku. 

Není podstatné, jestli je váš koníček v oboru uměleckém nebo úplně jiném. Ať už hrajete na nějaký nástroj, rádi tančíte, zpíváte, nebo se věnujete jiné činnosti, zkuste se poohlédnout, jestli byste svůj talent či zájem mohli zužitkovat v nějakém větším kolektivu, který něco společně vytváří. 

Získáte tím nejen velkou motivaci k dalšímu zdokonalování se, ale také smysluplnou náplň volného času. Navíc zažijete nevšední zážitky při vystoupeních nebo jiných společných akcích a budete mít radost, pokud vaší činností prospějete i ostatním lidem.
A hlavně takto naleznete partu kamarádů, kteří se mohou stát vašimi opravdovými přáteli na celý život. 

Helčo, děkujeme ti za rozhovor a přejeme ti jen samé hezké zážitky s hudbou! 

Autor:  Tereza Jelenová
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 25. července  2012 v 15:31     Audio  rubrika: Poznávej

  Co je to doping a co všechno může způsobit?

  Ve čtvrtek slavnostně začnou 30. Letní olympijské hry. Až do 12. srpna bude na 18 tisíc sportovců ve 26 disciplínách svádět souboje v hlavním městě Velké Británie Londýně.

   
 • 24. července  2012 v 11:20     Audio  rubrika: Poznávej

  Děrné štítky: Atari, Samsung, Twitter a internet

  V rubrice Děrných štítků zavzpomínáme na počátky informačních technologií, prozradíme, jak chce sociální síť Twitter přitáhnout více uživatelů, zastavíme se na Mezinárodní vesmírné stanici a také u výsledků prodejů...

   
 • 23. července  2012 v 20:00     Audio  rubrika: Poznávej

  S mikrofonem za projektem Prazelenina

  S mikrofonem jsme se vydaly do komunitní zahrady v pražských Holešovicích. Obyvatelé hlavního města si tady můžou vypěstovat vlastní zeleninu anebo si jen odpočinout od městského shonu s lopatkou v ruce.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas