25. července  2012 v 15:31  rubrika: Poznávej

Co je to doping a co všechno může způsobit?

Běžecká trať - Foto: Stock Exchange

Běžecká traťFoto: Stock Exchange

Ve čtvrtek slavnostně začnou 30. Letní olympijské hry. Až do 12. srpna bude na 18 tisíc sportovců ve 26 disciplínách svádět souboje v hlavním městě Velké Británie Londýně.

S tímhle vznešeným zápolením, kvůli kterému se v období antiky dokonce přestávalo válčit, souvisí ale také odvrácená strana sportu, kterou je doping. Co to doping je, proč je zakázaný a co může udělat s lidským tělem? Zjišťovali jsme pro vás v Periskopu. 

Jako doping je ve sportu označováno používání zakázaných látek, které bezprostředně zvyšují výkonnost sportovce. Výsledky tak vlastně neodpovídají jeho skutečné fyzické kondici a poškozují snahu ostatních sportovců. Michal Polák z Antidopingového výboru ČR řekl: "Snaha je, aby se sport nestal laboratorní záležitostí, tzn. aby za sebou někteří bohatší sportovci neměli lepší laboratoř, která by jim dodávala lepší látky na zvýšení výkonnosti, ale aby sport zůstal sportem a rozhodovaly pouze schopnosti a tréninkové úsilí sportovců." 

Cesta k dopingu může být u špičkového sportovce velmi rychlá. Na výkonech a výsledcích záleží jeho celá kariéra, kterou tvrdě a dlouho budoval. Na sportovních kláních typu mistrovství světa, Tour de France nebo olympijské hry je na sportovce vyvíjen enormní tlak. Špičkové výkony žádá tým, fanoušci a především sponzoři. Sáhnout proto po dopingu, který úspěch přiblíží, je pak asi velmi snadné. 

Zakázaných látek je velké množství. Vedle narkotik, růstových hormonů nebo dalších povzbuzujících prostředků se v současné době podle Michala Poláka z Antidopingového výboru ČR nejčastěji používají anabolika a krevní doping.
"Anabolika zvětšují svalovou hmotu, tedy objem svalů, takže při menším tréninkovém úsilí a při užívání anabolik mohou sportovci nabýt rychleji svalovou hmotu. Krevní doping se dělá tak, že si sportovec může například odebrat krev a před závodem si ji znovu vstříknout do žil. Nebo se dají použít i různé preparáty, které zvyšují počet červených krvinek - přenašečů výživy do svalů - a tím pádem se zlepšuje prokrvení svalů a stoupá výkonnost," vysvětluje Michal Polák. 

Doping je ovšem nejen nesportovní, ale také životu nebezpečný. "Při užívání anabolik dochází k vážnému poškození organizmu. Známe z minulosti i mnoho úmrtí nebo i trvalých invalidit některých vrcholových sportovců způsobených požíváním anabolik delší dobu," upozorňuje Michal Polák. Zdravotní problémy nepůsobí samozřejmě jen anabolika. Krevní doping může přivodit i v nízkém věku infarkt, růstové hormony vedou často k nevratnému zvětšení některých částí obličeje a mohli bychom pokračovat. 

Jak velký je doping problém, ukazují nadcházející olympijské hry v Londýně. Světová antidopingová agentura v místě zřídila nejmodernější laboratoř na rozbor vzorků moči a krve, ze kterých se doping pozná, a kontrolou projde na šest tisíc sportovců. Vedle všech medailistů také stovky náhodně vybraných jedinců. Cíl je jasný, udržet sport mimo laboratoře na závodních drahách. 

Poslechněte si celý příspěvek o dopingu z pořadu Periskop! 

 

Co je to doping a proč by se mu měli sportovci vyhýbat?

Vložit na svůj web

Autor:  Pavel Cyprich

Nové články v rubrice

 • 24. července  2012 v 11:20     Audio  rubrika: Poznávej

  Děrné štítky: Atari, Samsung, Twitter a internet

  V rubrice Děrných štítků zavzpomínáme na počátky informačních technologií, prozradíme, jak chce sociální síť Twitter přitáhnout více uživatelů, zastavíme se na Mezinárodní vesmírné stanici a také u výsledků prodejů...

   
 • 23. července  2012 v 20:00     Audio  rubrika: Poznávej

  S mikrofonem za projektem Prazelenina

  S mikrofonem jsme se vydaly do komunitní zahrady v pražských Holešovicích. Obyvatelé hlavního města si tady můžou vypěstovat vlastní zeleninu anebo si jen odpočinout od městského shonu s lopatkou v ruce.

   
 • 22. července  2012 v 13:00     Audio  rubrika: Poznávej

  Generace na rozcestí: Ve volném čase sportuji!

  „Inspire a generation.“ Inspirujte generaci. Tak zní motto londýnské olympiády a Velká Británie doufá, že olympiáda opravdu mládež ke sportu přitáhne. Jak jsou na tom se sportováním mladí Češi a co je k pravidelnému...

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas