24. července  2012 v 11:20  rubrika: Poznávej

Děrné štítky: Atari, Samsung, Twitter a internet

Atari Mindlink měl být revolucí v ovládání videoher - Foto: Atari Inc.

Atari Mindlink měl být revolucí v ovládání videoherFoto: Atari Inc.

V rubrice Děrných štítků zavzpomínáme na počátky informačních technologií, prozradíme, jak chce sociální síť Twitter přitáhnout více uživatelů, zastavíme se na Mezinárodní vesmírné stanici a také u výsledků prodejů smartphonu Samsung Galaxy S3, který trhá nevídané rekordy.

Atari středního věku
Vzpomenete si na svůj první počítač nebo jiné herní zařízení? Pro mladší ročníky asi dost nevýznamná otázka, odrostlejší generace nadšenců ovšem nemluví o období pravěku informatiky a svých prvních strojích jinak, než se slzou v oku. Mezi úctyhodné průkopníky počítačů, herních konzolí i samotných her patří i firma Atari, která nedávno oslavila 40. výročí založení. I když od 90. let potýká značka s existenční krizí, v nejsilnějších letech byla strůjcem takových herních legend jako Pong, Pac-Man, Spacewar! a dalších. Na webu digitálních médií Českého rozhlasu najdete nejen článek, který historii a přínos Atari shrnuje, ale také odkazy, kde můžete starodávné herní klasiky zkusit. 

Těžké váhy: Galaxy S3 vs. iPhone
Samsung trhá rekordy s třetí generací svého Galaxy S. Od začátku dubna se ho celosvětově prodalo přes 10 milionů kusů, tedy zhruba 190 tisíc zařízení denně. Samsung ovšem není úplně upřímný a neuvádí, jestli jde o prodeje přímo koncovým zákazníkům nebo jen dodávky pro obchodníky. Samsung se díky takto významným prodejům konečně stal přemožitelem Applu, který s počtem prodaných přístrojů vládne trhu od roku 2010. V druhém kvartálu letošního roku prodal Samsung podle Reuters přes 50 milionů svých mobilních výrobků, zatímco výsledek Applu, podle jejich vlastního vyjádření, skončil na 35 milionech kusů. A protože další generace iPhone nebude představena dřív než v září (podle jednoho francouzského blogu konkrétně 21. září), podrží si korejská společnost prvenství ještě pár měsíců. 

Twitter chce víc... lidí i peněz
Twitter shání víc peněz. Loňské tržby téhle sociální sítě dosáhly zhruba ke 260 milionům dolarů. To je pro vedení společnosti málo. Oproti více než 3 miliardám dolarů, které vydělal v roce 2011 Facebook velmi málo. Twitter doufá, že by řadu 140 milionů uživatelů mohl výrazně rozšířit už příští měsíc. Společnost se spojila pro nadcházející olympijské hry v Londýně s americkým zpravodajským kanálem NBC a skrze sociální síť potečou nejčerstvější informace ze závodních drah a odkazy na fotky i rozhovory, které televize pořídí. Poprvé se tak tahle služba stane rovnocennou zaběhlým médiím. Sportovní kanál na Twitteru spouští také redaktoři Českého rozhlasu pod přezdívkou RadiozurnalS

Vzhůru k Zemi
Jestli máte rádi tajemný prostor vesmíru, fascinují vás hvězdy a rádi byste někdy viděli Zemi z oběžné dráhy, možná vás potěší nejnovější video z Mezinárodní vesmírné stanice. Knate Myers sebral stovky fotografií pořízených astronauty na ISS, některé z nich poupravil a poskládal je za sebe jako video. Výsledek je ohromující a vy si ho můžete prohlédnout na našem webu, samozřejmě v rubrice Děrných štítků. Český internet pod drobnohledem
Na závěr jen připomenu, že právě v těchto dnech startují nominace na Křišťálovou Lupu 2012, Cena letos přišla o kategorie Vyhledávače a All Star a rozrostla se o cenu pro nejlepší veřejně prospěšnou službu. 

Autor:  Pavel Cyprich

Nové články v rubrice

 • 25. července  2012 v 15:31     Audio  rubrika: Poznávej

  Co je to doping a co všechno může způsobit?

  Ve čtvrtek slavnostně začnou 30. Letní olympijské hry. Až do 12. srpna bude na 18 tisíc sportovců ve 26 disciplínách svádět souboje v hlavním městě Velké Británie Londýně.

   
 • 23. července  2012 v 20:00     Audio  rubrika: Poznávej

  S mikrofonem za projektem Prazelenina

  S mikrofonem jsme se vydaly do komunitní zahrady v pražských Holešovicích. Obyvatelé hlavního města si tady můžou vypěstovat vlastní zeleninu anebo si jen odpočinout od městského shonu s lopatkou v ruce.

   
 • 22. července  2012 v 13:00     Audio  rubrika: Poznávej

  Generace na rozcestí: Ve volném čase sportuji!

  „Inspire a generation.“ Inspirujte generaci. Tak zní motto londýnské olympiády a Velká Británie doufá, že olympiáda opravdu mládež ke sportu přitáhne. Jak jsou na tom se sportováním mladí Češi a co je k pravidelnému...

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas