10. července  2012 v 11:20  rubrika: Poznávej

Děrné štítky: iPad mini, vesmír a bláznivá hra s dlátem

iPad 3. generace - Foto:  ČTK

iPad 3. generaceFoto:  ČTK

Děrné štítky vás zavedou opět na trh tabletů, kde se na podzim strhne nový boj. Podíváme se do samotného nitra vesmíru a zahrajeme si hru, která vás může stát klidně i jeden a půl milionu korun.

iPad mini?
Apple začne vyrábět iPad mini. S informací přišla v minulém týdnu agentura Bloomberg, která se odvolává na své dobře informované zdroje. Tablet by měl mít 7 nebo 8 palců a rozlišení jeho displeje zůstane stejné jako u iPadů první a druhé generace, tedy 1024 na 768 pixelů. Údajně bude tenký jako současný iPod. Více informací zatím na povrch neprosáklo, protože oficiální představení nového zařízení má proběhnout až v říjnu, kdy se také začne prodávat. Snahou Applu je nasytit předvánoční trh a nenechat si ujet vlak v oblasti, ve které se pro americkou společnost nepříjemně usidlují vedle Samsungu také Google s Nexusem a Microsoft, který do hry vstoupí na podzim se svými Surface. Důležitá bude také cena, která bude začínat na 200 dolarech, tedy těsně nad hranicí 4 000 korun. 

Vědci prezentují výsledky pátrání po částici Higgsův boson - Foto:  ČTK/AP

Vědci prezentují výsledky pátrání po částici Higgsův bosonFoto:  ČTK/AP

Dojdeme pochopení vesmíru?
„Myslím, že ji máme,“ pronesl minulou středu na tiskové konferenci šéf Evropské organizace pro jaderný výzkum Rolf Heuer. Velmi opatrně svými slovy završil 45 let trvající „lov“ tak zvaného Higgsova bosonu. Subatomární částice, která může vysvětlit, jak jiné elementární částice získaly svoji hmotnost. Výsledky objevu zatím ovšem nejsou úplně jednoznačné. Tisková zpráva uvádí, že vědci sice objevili částici, která princip potvrzuje, jestli je to přesně ona, zatím určit nedokážou. Tvrzení pracovníků CERNu přesto vychází ze dvou nezávislých měření, která ji dokládají. Vědci částici nemohou sledovat přímo, pozorují pouze stopy jejího rozpadu. I když jsou měření zatím stoprocentně neprůkazná, Heuer označil objev za milník oblasti fyziky. Upozornil zároveň, že se jedná hlavně o začátek nových hledání a měření, která vlastnosti částice určí. Profesor Peter Higgs, po kterém je částice pojmenována, jen stěží na konci konference skrýval dojetí. Potvrzení jeho hypotézy by mu mohlo vynést Nobelovu cenu. Higgs předpověděl existenci částice v roce 1964. Higgsonův boson, přezdívaný k nelibosti vědců také jako božská částice, byl poslední dosud neprokázanou položkou tak zvaného Standardního modelu částic, v současnosti uznávané teorie principu vesmíru. 

Tunelářem draze a rychle
Jste zvědaví na novou hru ulítlého britského vývojáře Petra Molyneuxe? Po revolučním Black and White z roku 2001 chystá tento vizionář na příští měsíc další specialitku. Cíl hry Curiosity je zatím ale dost neuchopitelný až snový. Hráči budou naráz online rýpat do velké černé kostky, v jejímž středu čeká, podle slov samotného autora, něco „skutečně úžasného a absolutně unikátního.“ Co to bude, uvidí pouze ten poslední, který do kostky ťukl. Jestli vůbec něco. Snahou autorů, jak se na první pohled zdá, je z lidí spíš vytáhnout hodně peněz. Hráč si může za peníze totiž koupit lepší dláto, aby kutal rychleji. Nejdražší, pouze v jediném exempláři, pak vyjde na 77 000 dolarů, tedy zhruba 1,6 milionu korun. Spíš než kooperativní hra je tenhle projekt tedy sociálním experimentem se zatím dost nejistým koncem. Jak hříčka dopadne, uvidíme po 22. srpnu, kdy bude hra zdarma dostupná. 

Autor:  Pavel Cyprich

Nové články v rubrice

 • 25. července  2012 v 15:31     Audio  rubrika: Poznávej

  Co je to doping a co všechno může způsobit?

  Ve čtvrtek slavnostně začnou 30. Letní olympijské hry. Až do 12. srpna bude na 18 tisíc sportovců ve 26 disciplínách svádět souboje v hlavním městě Velké Británie Londýně.

   
 • 24. července  2012 v 11:20     Audio  rubrika: Poznávej

  Děrné štítky: Atari, Samsung, Twitter a internet

  V rubrice Děrných štítků zavzpomínáme na počátky informačních technologií, prozradíme, jak chce sociální síť Twitter přitáhnout více uživatelů, zastavíme se na Mezinárodní vesmírné stanici a také u výsledků prodejů...

   
 • 23. července  2012 v 20:00     Audio  rubrika: Poznávej

  S mikrofonem za projektem Prazelenina

  S mikrofonem jsme se vydaly do komunitní zahrady v pražských Holešovicích. Obyvatelé hlavního města si tady můžou vypěstovat vlastní zeleninu anebo si jen odpočinout od městského shonu s lopatkou v ruce.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas