28. března  2011 v 15:06  rubrika: Poznávej

Druhým českým astronautem se stává... Krtek!

Obří Krteček - Foto: Vladimír Kroc

Obří KrtečekFoto: Vladimír Kroc

Postava Krtečka od animátora a ilustrátora Zdeňka Milera se zúčastní poslední mise raketoplánu Endeavour k Mezinárodní vesmírné stanici ISS.

Ze střediska v americkém Houstonu by měl raketoplán odstartovat 19. dubna a všichni budou s napětím odpočítávat poslední vteřiny do startu. Krtka si jako svého maskota vybral americký astronaut Andrew Feustel, jehož žena má české kořeny a s Krtečkem vyrůstala.
 

Teď se tahle postavička podívá na naši planetu z oběžné dráhy a bude teprve druhým Čechem, kterému se něco takového podaří. První český (tehdy ještě československý) kosmonaut se jmenoval Vladimír Remek a coby člen posádky kosmické lodi Sojuz 28 vyrazil do vesmíru mezi 2. a 10. březnem roku 1978. Jejich let trval celkem 190 hodin a 18 minut. 

I Krteček už se ale vlastně kdysi dávno do kosmu podíval. To bylo v roce 1965, kdy vznikl animovaný film Krtek a raketa. Teď v roce 2011 musel před svým startem absolvovat speciální výcvik a úpravu svého vzhledu. Aby se totiž vůbec Krtek dostal na palubu raketoplánu, museli mu výrobci nechat zhotovit tělo z nehořlavého materiálu. 

Každý ze členů posádky raketoplánu si smí s sebou na palubu vzít jen 20 osobních věcí s celkovou hmotností necelých 700 gramů. Výbava se musí vejít do krabice veliké jako tlustší brožovaná kniha, proto musel být Krtek co nejlehčí. 

Krtkova mise ve vesmíru potrvá asi dva týdny a hlavním úkolem posádky je namontovat speciální detektor pro studium kosmického záření a pro hledání temné hmoty, která tvoří podle vědců většinu hmoty ve vesmíru. A samozřejmě bude nutné také doplnit zásoby na vesmírné stanici ISS. 

Bude to vůbec poslední cesta raketoplánu Endeavour do vesmíru. Poprvé tam letěl v roce 1992 a dohromady nalétal na oběžné dráze 280 dní. Jednu velkou kapitolu dějin objevování vesmíru pak uzavře let raketoplánu Atlantis, který se uskuteční 28. června. 

Všechny podrobnosti o cestě a další zajímavosti najdete na těchto webových stránkách. A kdybyste náhodou na Krtka v nadživotní velikosti někde narazili i vy, tak se nelekejte. To jen tahle postavička přišla ostatním holkám a klukům vypravovat o tom, proč a jak se do vesmíru létá. Krteček se totiž stane maskotem astronautiky a s jeho pomocí chtějí vědci tenhle obor popularizovat a přitáhnout k němu nové zájemce. 

 

Krtek ve vesmíru

Vložit na svůj web

Autor:  Eva Kličková

Nové články v rubrice

 • 25. července  2012 v 15:31     Audio  rubrika: Poznávej

  Co je to doping a co všechno může způsobit?

  Ve čtvrtek slavnostně začnou 30. Letní olympijské hry. Až do 12. srpna bude na 18 tisíc sportovců ve 26 disciplínách svádět souboje v hlavním městě Velké Británie Londýně.

   
 • 24. července  2012 v 11:20     Audio  rubrika: Poznávej

  Děrné štítky: Atari, Samsung, Twitter a internet

  V rubrice Děrných štítků zavzpomínáme na počátky informačních technologií, prozradíme, jak chce sociální síť Twitter přitáhnout více uživatelů, zastavíme se na Mezinárodní vesmírné stanici a také u výsledků prodejů...

   
 • 23. července  2012 v 20:00     Audio  rubrika: Poznávej

  S mikrofonem za projektem Prazelenina

  S mikrofonem jsme se vydaly do komunitní zahrady v pražských Holešovicích. Obyvatelé hlavního města si tady můžou vypěstovat vlastní zeleninu anebo si jen odpočinout od městského shonu s lopatkou v ruce.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas