4. ledna  2011 v 09:58  rubrika: Poznávej

Hurá na kešky!

geocaching - Foto: Fotobanka stock.xchng

geocachingFoto: Fotobanka stock.xchng

Holky a kluci, už jste někdy slyšeli o geocachingu? Jde o netradiční aktivitu, která v sobě spojuje chození venku v přírodě a výlety, luštění hádanek, zájem o technické novinky a používání internetu.

Geocaching je v podstatě takový propracovaný herní systém. Někdo chce přivést ostatní na nějaké zajímavé místo, kde se nachází třeba zámek, zřícenina hradu, neobvyklý přírodní útvar nebo hezký strom, a tak tam jako vábničku schová poklad. Ten si můžete představit jako větší či menší krabičku a v jazyce kačerů se poklad označuje slovem keš nebo keška, což vzniklo z anglického „cache“, v překladu skrýš nebo úkryt. 

A co všechno pro geocaching potřebujeme? Na prvním místě je to rozhodně „GPSka“, což je zařízení Global Positioning System neboli globální družicový polohový systém provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických, s jehož pomocí je možno určit polohu kdekoliv na Zemi nebo nad Zemí s přesností do deseti metrů. Dále potřebujeme přístup k internetu, protože souřadnice jednotlivých keší se dozvíme na různých webových stránkách věnovaných geocachingu. Právě tady najdete i informace o tom, jak kešku tzv. „zalogovat“ neboli podat ostatním zprávu o tom, že jste kešku na uvedeném místě opravdu našli. No a co se vlastně do takové kešky neboli pokladu dává? Měla by tam být malá tužka, potom nějaký notýsek zvaný „logbook“, kam se zapisují návštěvy, a dále by tam měly být informace o tom, co to geocaching vlastně je, protože se může stát, že kešku najde omylem člověk, který do geocachingu zasvěcený není, a mohl by ji nedopatřením poškodit nebo dát na jiné místo.
 

Na celém světě je už dnes uloženo přes 700 tisíc keší nejrůznějších tvarů, velikostí a obtížností a další přibývají každý den. Podle statistik najde alespoň jednu kešku týdně asi 50 tisíc lidí. Možná tedy nejsme daleko od toho, kdy budeme moct geocaching prohlásit za takovou celoplanetární hru. Třeba v Česku už je kešek přes 15 tisíc.
 


Pokud i vás geocaching nalákal a rádi byste si ho vyzkoušeli, pak se určitě podívejte na tyhle nebo tyhle webové stránky.
 

Něco málo o vzniku geocachingu prozradil Evě Kvasničkové Lukáš Malý, který se téhle aktivitě věnuje už několik let a kešek zalogoval několik set. 

 

S Lukášem Malým o geocachingu

Vložit na svůj web

Autor:  Eva Kličková
 

Nové články v rubrice

 • 25. července  2012 v 15:31     Audio  rubrika: Poznávej

  Co je to doping a co všechno může způsobit?

  Ve čtvrtek slavnostně začnou 30. Letní olympijské hry. Až do 12. srpna bude na 18 tisíc sportovců ve 26 disciplínách svádět souboje v hlavním městě Velké Británie Londýně.

   
 • 24. července  2012 v 11:20     Audio  rubrika: Poznávej

  Děrné štítky: Atari, Samsung, Twitter a internet

  V rubrice Děrných štítků zavzpomínáme na počátky informačních technologií, prozradíme, jak chce sociální síť Twitter přitáhnout více uživatelů, zastavíme se na Mezinárodní vesmírné stanici a také u výsledků prodejů...

   
 • 23. července  2012 v 20:00     Audio  rubrika: Poznávej

  S mikrofonem za projektem Prazelenina

  S mikrofonem jsme se vydaly do komunitní zahrady v pražských Holešovicích. Obyvatelé hlavního města si tady můžou vypěstovat vlastní zeleninu anebo si jen odpočinout od městského shonu s lopatkou v ruce.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas