28. června  2012 v 10:59  rubrika: Poznávej

Jak včelař získává med od svých včel?

Zajímá vás, jak od včel včelař získává med? Přečtěte a poslechněte si následující příspěvek z pořadu Periskop.

Med se používá k oslazení čaje, přidává se do perníku nebo se používá k léčbě nachlazení. Tato dobrota nechybí v žádné správné domácnosti. Včely med produkují jen v relativně krátkém období v roce, které už skončilo. Trvalo od května do poloviny června. 

Jak se chodí ke včelám a jak se od nich získává med?
Ke včelám se nemůže přijít jen tak. Nezkušený návštěvník si musí obléknout kombinézu, na kterou připevní síťku k ochraně obličeje. Aby byla ochrana ještě lepší, měl by si vzít také rukavice. Naopak zkušeným včelařům, jako třeba předsedovi pardubických včelařů Evženu Báchorovi, žihadla nevadí. Přesto je potřeba dbát určitých pravidel. 

Evžen Báchora: "Než otevřeme úl, tak si zapálíme doutnák. To je proto, abychom včely upozornili: Pozor, půjdeme k vám. Tím ohněm, respektive tím kouřem z ohně, dáváme včelám signál, že se blíží nějaké nebezpečí. Ony přestanou být útočné a začnou sledovat, co tam děláme. Nepíchají nás, neútočí na nás, dobře s námi komunikují." 

Doutnák vypadá jako plechovka s měchem a je uzpůsoben tak, aby se zamezilo přeskočení ohně do úlu. 

"Úly se skládají ze tří bedýnek, my tomu říkáme nástavky, a v každém nástavku je po deseti plástech. To jsou vlastně dřevěné rámečky, ve kterých je vystaven z vosku plást, který se skládá ze šestihraných buněk a v těch buňkách je v podstatě uloženo vše, co včely potřebují k životu: to znamená, je tam med, je tam pyl, je tam taky voda.  

Když se podíváme na tento plást, je to plást plodový, takže tyto žluté bouličky, to jsou larvičky, které jsou zadělané v domečku, v té své buňce, a zhruba za čtyři pět dnů se vylíhnou nové včeličky. My se s nimi musíme o med rozdělit. Takže vždycky se říká: třetina včelaři a dvě třetiny musí zůstat doma

Vezmeme další plást, to už je čistě medový, a opatrně na něj poklepeme. Včely nám spadly dolů, a těch pár, co tady zbylo, jemným smetáčkem ometeme dolů, to jsou mladé včelky, které ještě neumí létat, tak ty musí zůstat doma." 

Takhle se z každého úlu vyjme asi pět nebo šest plástů. S nimi se pak jde do medárny. 

"Tady ty tmavší plásty už fungovaly loni a jsou zavíčkované voskovým víčkem, které je použito ze starého plástu. Kdežto tady máme nové letošní plásty a ta víčka jsou velmi křehká a jsou vytvořená z voskových šupinek, které z těla vylučuje včela. Takže jdeme na to. Vezmeme si plásty, které mají pevnější víčka, tady to jenom pomocí několikanásobného nože prořízneme," říká včelař Evžen Báchora. A už se nám ukázal lepivý a voňavý med. Každý med má svou vůni a ta charakterizuje rostlinu, ze které med pochází. 

Medomet
Na mladší plásty se vezme jemnější ruční nůž. Ale i ten vypadá jako hřeben. Odvíčkované plásty se pak vloží do bubnu, přesněji do medometu

"Máme tady v tom koši naskládané plásty, tou horní loučkou je máme směrem ven z kruhu, to je z toho důvodu, že jednotlivé buňky nám směřují šikmo do středové osy, aby nám vlastně ten med nemohl vytéct. Takže když položíme na bok, tak vlastně umožníme vymetení toho medu z obou buněk ven," vysvětluje včelař. 

Medometu se postupně přidávají otáčky a vystřikovaný med stéká po stěnách bubnu do připravené nádoby. Najednou se takto stočí kolem třiceti kilogramů medu. Dobrou a sladkou chuť! 

Autor:  Daniel  Mrázek

Nové články v rubrice

 • 25. července  2012 v 15:31     Audio  rubrika: Poznávej

  Co je to doping a co všechno může způsobit?

  Ve čtvrtek slavnostně začnou 30. Letní olympijské hry. Až do 12. srpna bude na 18 tisíc sportovců ve 26 disciplínách svádět souboje v hlavním městě Velké Británie Londýně.

   
 • 24. července  2012 v 11:20     Audio  rubrika: Poznávej

  Děrné štítky: Atari, Samsung, Twitter a internet

  V rubrice Děrných štítků zavzpomínáme na počátky informačních technologií, prozradíme, jak chce sociální síť Twitter přitáhnout více uživatelů, zastavíme se na Mezinárodní vesmírné stanici a také u výsledků prodejů...

   
 • 23. července  2012 v 20:00     Audio  rubrika: Poznávej

  S mikrofonem za projektem Prazelenina

  S mikrofonem jsme se vydaly do komunitní zahrady v pražských Holešovicích. Obyvatelé hlavního města si tady můžou vypěstovat vlastní zeleninu anebo si jen odpočinout od městského shonu s lopatkou v ruce.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas