20. července  2012 v 09:30  rubrika: Poznávej

Po Žižkově s Bicyklem!

Dílna Bicykl - Foto: Oficiální Facebook Bicyklu

Dílna BicyklFoto: Oficiální Facebook Bicyklu

Léto a pěkné počasí láká k mnohým radovánkám – třeba jízdě na kole. Tuhle alternativní městskou dopravu pak právě v létě zkouší ti, kteří využívají prázdnější dopravní tepny a oťukávají si, jaké by to bylo jezdit nejen do práce na kole. Pro skalní bikery, ale i ty, kteří se na kola sednout teprve chystají, funguje žižkovský Bicykl.

Svépomocnou cyklodílnu na Žižkově založili dva kamarádi, Jirka a Vojta. Podle Vojty se dá říct, že tu vlastně oba zrealizovali své klukovské vzpomínky na chvíle strávené vylaďováním svých bicyklů. Do žižkovského Bicyklu sice přicházejí pro radu i opravu všestranní bikeři, jak vysvětluje Vojta, mezi nejčastější návštěvníky a návštěvnice patří lidé, kteří používají kolo jako alternativní prostředek k dopravě po městě. 

To je věc, na kterou my se zaměřujeme. Stavíme ta kola tak, aby se s nimi dobře jezdilo po Praze, a snažíme se těm lidem radit, jak by to jejich kolo mělo vypadat, a případně ho i přestavět tak, aby se s ním dobře jezdilo po Praze.“ 

Brněnská Cyklojízda: Jízda na kole jako manifet životního stylu - Foto: Dan Bárta

Brněnská Cyklojízda: Jízda na kole jako manifet životního styluFoto: Dan Bárta

Každý klient přicházející do Bicyklu je výjimečný a originální, stejně jako jeho kolo. A právě o to se v Bicyklu snaží. Útulné prostředí žižkovské svépomocné dílny ale není jen pro aktivní cyklisty, nostalgicky zavzpomínat na romantiku spadlého řetězu a svých prvních cyklozážitků může úplně každý. Vojta upřesňuje, že dílna totiž funguje i jako komunitní centrum. 

„Máme tu takovou zajímavou akci, která probíhá jednou za 2 měsíce. Jmenuje se to Mix and fix, a to jsou otevřené dílny pro všechny. Probíráme jednotlivá témata, lidé mají šanci si tu sami něco opravit. Často to doplňujeme o kulturní akce, promítáme nějaké filmy a snažíme se tmelit lidi, které prostě kolo baví a zajímá.“ 

Sdílet nejen svou cykloenergii můžete do žižkovského Bicyklu dorazit prozatím každé pondělí a čtvrtek mezi 17. a 20. hodinou. Všechny informace nejen o pořádaných akcích, ale i kontakty na oba bicyklisty najdete na webu bicykl.net. Tak vzhůru na kola. 

 

Nové články v rubrice

 • 25. července  2012 v 15:31     Audio  rubrika: Poznávej

  Co je to doping a co všechno může způsobit?

  Ve čtvrtek slavnostně začnou 30. Letní olympijské hry. Až do 12. srpna bude na 18 tisíc sportovců ve 26 disciplínách svádět souboje v hlavním městě Velké Británie Londýně.

   
 • 24. července  2012 v 11:20     Audio  rubrika: Poznávej

  Děrné štítky: Atari, Samsung, Twitter a internet

  V rubrice Děrných štítků zavzpomínáme na počátky informačních technologií, prozradíme, jak chce sociální síť Twitter přitáhnout více uživatelů, zastavíme se na Mezinárodní vesmírné stanici a také u výsledků prodejů...

   
 • 23. července  2012 v 20:00     Audio  rubrika: Poznávej

  S mikrofonem za projektem Prazelenina

  S mikrofonem jsme se vydaly do komunitní zahrady v pražských Holešovicích. Obyvatelé hlavního města si tady můžou vypěstovat vlastní zeleninu anebo si jen odpočinout od městského shonu s lopatkou v ruce.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas