6. ledna  2011 v 14:55  rubrika: Poznávej

Rozhovor s "partyzánkou" Hankou Novákovou

Zdobení stromku

Zdobení stromku

Hana Nováková je taková partyzánka. Věnuje se totiž guerilla knittingu. A co to je, to už nám vysvětlila sama.

Můžete nám, Hanko, vysvětlit, co to guerilla knitting vlastně je? 

Oplétání běžně neoplétaných předmětů. Pleteninu běžně vídáme v šatnících, na lidech, partyzánští pletaři a pletařky pletou na sloupy, na stromy, sochy, prostě na cokoli, kde byste pleteninu nečekali... O zásah vlněné guerilly a partyzánských pletařů „si koledují“ objekty ve veřejném prostoru, které jsou krásné a nebo naopak ošklivé, místa, která vás zaujmou nebo něčím naštvou, která něčím motivují k vyjádření. 

Guerilla knitting

Guerilla knitting

Oplety většinou nechtějí objekty ochránit před zimou a vlastně podle mě ani moc nejde o zkrášlování města, jednoduše přemístěním téhle techniky ručních prací, a může to být jakákoli jiná práce s jakýmkoli jiným materiálem, tímhle vytržením z kontextu přitáhneme pozornost, vzbudíme otázky. Ne vždy je však odpověď jasná a čitelná. Spousta lidí si myslí, že jsme blázni, tak těm vždycky říkám, a co děláte ve volném čase vy? :) 

Tyhle městské guerilly, jak je souhrnně nazývám (guerilla knitting a ještě známější a populárnější guerilla gardening) dělají lidé z různých důvodů. Někdo chce „zlobit“, někdo nemá co dělat, někdo chce tvořit nebo něco sdělit, podepsat se do města, občas se to využívá i jako reklamní prostředek. 

Kolik času této aktivitě věnujete? 

Dá se říct, že to už víc jak rok požírá většinu mého volného času. Ale neznamená to, že bych jen pletla, hodně času zabere takové to převalování myšlenek v hlavě – především o guerille jako takové, protože mě baví tenhle koncept rozvíjet, jsem vlastně pořád ve stavu čekání na nápad, hledání objektů, ať dělám cokoli, ať jsem kdekoli. Hodně důležité a časově náročné je plánování a organizace (jak to udělat, kdy a z čeho to udělat), samotné pletení či háčkování zabere tak 60 % času. Vloni jsme toho dělali opravdu hodně, třeba 15 pletařských akcí, pořád bylo něco před námi, protože jsme se formovali. Tenhle rok bude doufám pomalejší. :) 

Čechův most v Praze

Čechův most v Praze

Na které své dílo jste nejvíc pyšná? 

Nejvíc pyšná nejsem na ty objekty, ale na to, když něco objevím, třeba když mi pod rukama, a to často díky nějaké chybě, vznikne nový vzor nebo vymyslím novou techniku – ráda freestyluju, o tom vlastně celé ty městské guerilly jsou. Všechny ty guerilly nedělám především pro výsledek, bez procesu před tím a po tom by mě to nebavilo... taky jsem pyšná na to, že už je nás víc, to bylo těžké – vybudovat skupinu. 

Ze skoro všech objektů jsem měla radost, ale nejvýraznější je vždy to první nebo to první velké, protože tam je největší napětí a obava, zda to půjde a jaké to bude... První velká věc vznikla vloni v únoru, byl to háčkovaný strom v Praze Holešovicích. Nejvíc připomínaná akce je opletení starého loga Laterny Magiky na Nové scéně Národního divadla, to se bude ještě vyvíjet. 

Guerilla knitting

Guerilla knitting

Lákáte k této činnosti i jiné lidi? A jak? 

Ano. Na začátku minulého roku jsem založila skupinu na facebooku, tam je sice už dost lidí (asi 370), ale jsou to spíš fanoušci. Lákám hlavně ty, které potkám, to je totiž nejvíc účinné – „otravuju“ tím své kolegy, kamarády, známé, prostě o tom s lidmi mluvím a oni se chytnou, nebo ne. 

V ideálním případě by to bylo tak, že čím víc lidí máte, tím víc můžete oplést, ale v reálu je to tak, že čím víc lidí máte, tím víc lidí musíte techniku naučit, protože to většina neumí. Vlastně touhle svou úchylkou pomáháme nezatracení starých metod a pletaři mají najednou o důvod víc potkat se svými staršími a zkušenějšími příbuznými :) 

Guerilla knitting

Guerilla knitting

Kolik Vás tedy ve skupině momentálně je? 

Kolik nás je? Zapojuje se průběžně tak 5 až 10 lidí, skalních je tak těch 5 (jeden muž J), v poslední větší akci - Čechův most v Praze u právnické fakulty - se podílelo právě těch deset lidí, ale je to jen ta naše skupina. Pak vím o jedné skupině, která operuje na Vyšehradě. 

Jak jste se vlastně ke guerilla knittingu dostala? 

To je banální, už rok jsem dělala guerilla gardening a pak jsem na podzim četla článek o partyzánském pletení a bylo jasné, jak budu trávit zimu, když se už nedalo zahradničit. 

Guerilla knitting, Závist

Guerilla knitting, Závist

Jaký smysl v háčkování a oplétání stromů nebo sloupů vidíte? 

Zdá se to nesmyslné, ale má to smyslů hned několik - byť si myslím, že někdo nemusí pochopit ani jeden. A v tom je ten svět hezký - je pestrý. Na něco tím můžete upozornit – ulice je nudná, může to potěšit kolemjdoucí, vzbudit otázku proč? Co je to? Tvorba samozřejmě těší pletaře, instalovaná pletenina vám taky dává zprávu o prostoru (jak se tam práší, krade), o lidech v něm (zničí to někdo, jak rychle?). Může to být i umělecké vyjádření – vždycky říkám zrychleně: je to streetart. 

Nastoluje to téma – jinak byste se s lidmi o tom místě nebavili. Taky to člověka hodně učí, a to věci, které by se normálně neučil, plést by se spousta lidí nezačala učit, kdyby nebyli motivovaní tím, že je to bláznivé. Svetr si mnohem jednodušeji a levněji pořídíte v obchodě. Také mě to učí ztrácet, často se stane, že to někdo ukradne. 

Dělají podobné věci také lidé v zahraničí? 

Ano, vzniklo to myslím v USA asi v 70. letech. Je to trend ve velkých městech jako Berlín, Londýn, Amsterdam atd…i k nám se pomalu dostává trend vnímat ruční práce jako volnočasovou aktivitu. Na západě pletou lidé v kavárnách, je to pro ně příležitost potkat se, pletou tam hodně i chlapi. U nás je pletení zatím ještě hodně vnímáno jako něco, co už díky bohu nemusíme dělat. Protože to naše mámy a babičky před revolucí musely dělat, nebylo možné si hezké věci koupit. 

Guerilla gardening

Guerilla gardening

Ve volném čase se věnujete také guerilla gardeningu, co to je?
 

Teď to bude dva roky, co se věnuji guerilla gardeningu. Tím jsem s guerillami, které mě baví rozvíjet, začala. Je to vlastně takové samozvané zahradničení na místech ve městě, kde by klidně mohly být květiny, ale nejsou. Něco vysadíte a pak se o to staráte - zalíváte, hnojíte. 

Tam jsou ztráty také, bojujete hlavně s podmínkami ve městě - nekvalitní půdou, nedostatkem vody, samozřejmě i lidskou škodolibostí a ignorancí, ale já z toho mám větší radost, protože u toho si na výsledek své činnosti musíte počkat a není jasné, zda se dočkáte. Ale když to přijde, je to velká radost. Teď začínám plánovat svou třetí sezónu a jelikož jsem se přestěhovala, budu vytvářet nová místa a přemýšlet, co s těmi starými, protože někde mám trvalé rostliny.
 

Hanko, děkujeme vám za rozhovor a přejeme celé vaší skupině samé podařené akce s jehlicemi nebo háčky v ruce. 

Autor:  Tereza Jelenová
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 25. července  2012 v 15:31     Audio  rubrika: Poznávej

  Co je to doping a co všechno může způsobit?

  Ve čtvrtek slavnostně začnou 30. Letní olympijské hry. Až do 12. srpna bude na 18 tisíc sportovců ve 26 disciplínách svádět souboje v hlavním městě Velké Británie Londýně.

   
 • 24. července  2012 v 11:20     Audio  rubrika: Poznávej

  Děrné štítky: Atari, Samsung, Twitter a internet

  V rubrice Děrných štítků zavzpomínáme na počátky informačních technologií, prozradíme, jak chce sociální síť Twitter přitáhnout více uživatelů, zastavíme se na Mezinárodní vesmírné stanici a také u výsledků prodejů...

   
 • 23. července  2012 v 20:00     Audio  rubrika: Poznávej

  S mikrofonem za projektem Prazelenina

  S mikrofonem jsme se vydaly do komunitní zahrady v pražských Holešovicích. Obyvatelé hlavního města si tady můžou vypěstovat vlastní zeleninu anebo si jen odpočinout od městského shonu s lopatkou v ruce.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas