11. července  2012 v 10:07  rubrika: Poznávej

Studium a práce v zahraničí - jaké jsou možnosti a na co si dát pozor

Brigády v zahraničí můžou být zajímavým způsobem přivýdělku - Foto: Stock Exchange

Brigády v zahraničí můžou být zajímavým způsobem přivýdělkuFoto: Stock Exchange

Volné měsíce prázdnin se dají vedle rekreace nebo brigády využít také jako vhodná příležitost vycestovat do zahraničí.

Nemluvím teď o dobrodružné cestě do Asie nebo poznávacím zájezdu po hlavních městech Evropy, ale o studijním nebo pracovním pobytu, který dnes není složité získat. Jak a kde, i kam všude můžete takhle vycestovat a na co si dát pozor, pro vás zjišťoval v následující reportáži Pavel Cyprich.  

Studijní pobyty v zahraničí můžeme rozdělit do několika druhů. Přes léto se jedná většinou o krátkodobé jazykové kurzy, které nejsnadněji seženete přes národní instituty nebo ověřené agentury. Za tři týdny nebo měsíc poznáte kulturu, nový kraj a samozřejmě výrazně zlepšíte svoji jazykovou vybavenost. Pokud byste rádi studiem na střední škole strávili za hranicemi více času, můžete vyrazit na celý rok. Nejčastěji se od nás cestuje do USA. Takový studijní pobyt, kdy žijete přímo v americké rodině, vyjde zhruba na čtvrt milionu korun. 

V případě, že si nemůžete dovolit vycestovat tímto způsobem nebo nechcete ztratit celý školní rok, počkejte na vysokou školu, kde celkem snadno vyjedete s programem Erasmus. Na živobytí na jeden semestr, výjimečně pak na celý rok, vám přispěje Evropská unie. 

Podobně jako se studiem je to s prací v zahraničí. Možností je víc. "Když jede člověk do nějaké země v rámci Evropské unie, tak rovnou ví, že v té zemi může studovat i pracovat a není omezen nijak. Pak jsou země, kam se jezdí na studentská víza, a tam je buď žádné nebo částečné pracovní povolení, takže tam se jezdí zejména studovat a pak jsou země, kam se dá jezdit na tzv. working holiday vízum, což je vízum, na které se dá víceméně neomezeně pracovat i studovat," vysvětluje Kateřina Mertenová z agentury Information planet, a dodává: "working holiday vízum je pro držitele českého pasu momentálně možné získat v Kanadě nebo na Novém Zélandu a studijní vízum s pracovním povolením je nejsnazší získat v Austrálii. I u studentského víza, které je možné získat pro USA, je pracovní povolení, ale jen v rámci kampusu té dané školy. Takže to je velmi omezené a na malý počet hodin týdně. Vízum je vlastně nejdůležitější položka zahraniční cesty, bez něj se neobejdete. 

"Zásadní problém je nejčastěji to, když ti studenti podcení dané vízum, o které žádají. Mají pocit, že vízum je jenom taková formalita, kterou musí dostat, ale není to tak. Do spousty zemí, i do těch, kam získají potom pracovní povolení, je třeba si dát pozor, aby dokumenty, které dokládají, byly správně a byly kompletní, protože jinak vízum může být zamítnuté." Důležité je proto si co nejlépe zvolit místo a důvod pobytu, jak doplňuje Katka: "Určitě by si měl každý, kdo má zájem cestovat do zahraničí, udělat jasno v tom, jaké jsou jeho priority. Jestli chce hlavně studovat, hlavně cestovat nebo hlavně pracovat a podle toho si pořádně vybrat tu destinaci." 

Práce, kterou můžete v zahraničí dělat, se vlastně neliší od brigádnických pozic u nás doma. "Většinou můžete dělat jakékoliv brigádnické práce nebo práce, ke kterým nepotřebuje specifickou kvalifikaci typu zdravotní sestra atd. Ale nejčastěji jsou to práce ve službách nebo v pohostinství (servírky, barmani), úklid, někdy to je rozvoz zboží," uvádí Katka. Při práci na 20 hodin týdně pokryjete měsíční náklady, které se ve státech jako Kanada nebo Austrálie šplhají ke dvanácti stům dolarům za měsíc. Když tedy vycestujete pouze na neomezené pracovní working holiday vízum, můžete si vydělat nejen na letenku, ale kromě zážitků a cenných zkušeností si také odvézt příjemné finanční přilepšení. 

Existuje také možnost vycestovat do zahraničí jako tak zvaný au-pair, kdy se staráte o děti přímo v rodině. Tahle možnost ovšem není úplně pro každého.  

Autor:  Pavel Cyprich

Nové články v rubrice

 • 25. července  2012 v 15:31     Audio  rubrika: Poznávej

  Co je to doping a co všechno může způsobit?

  Ve čtvrtek slavnostně začnou 30. Letní olympijské hry. Až do 12. srpna bude na 18 tisíc sportovců ve 26 disciplínách svádět souboje v hlavním městě Velké Británie Londýně.

   
 • 24. července  2012 v 11:20     Audio  rubrika: Poznávej

  Děrné štítky: Atari, Samsung, Twitter a internet

  V rubrice Děrných štítků zavzpomínáme na počátky informačních technologií, prozradíme, jak chce sociální síť Twitter přitáhnout více uživatelů, zastavíme se na Mezinárodní vesmírné stanici a také u výsledků prodejů...

   
 • 23. července  2012 v 20:00     Audio  rubrika: Poznávej

  S mikrofonem za projektem Prazelenina

  S mikrofonem jsme se vydaly do komunitní zahrady v pražských Holešovicích. Obyvatelé hlavního města si tady můžou vypěstovat vlastní zeleninu anebo si jen odpočinout od městského shonu s lopatkou v ruce.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas