19. července  2012 v 13:00  rubrika: Poznávej

Svět očima osmnáctiletého nevidomého chlapce

Brýle, ilustrační foto - Foto: Stock Exchange

Brýle, ilustrační fotoFoto: Stock Exchange

Nedávno jsme se v našem seriálu pokusili přiblížit vám svět nevidomých. Aby byl pro vás tento svět co nejživější, nabízíme vám v tomto speciálním díle rozhovor s nevidomým Vojtou.

Vojta o sobě sám říká: 

„Moje zájmy jsou rybaření, hledání hub po hmatu, hraní bowlingu, plavání a běžkování. Oznamuji všem čtenářům, že vůbec nikdo nemusí nevidomé lidi litovat, protože se toho dá dělat a zažít spousta. A i na sportovních programech může být něco, co si i bez zraku můžete užít z pohledu diváků. Zvuky při některých sportech nechybí a člověk si je může pořádně vychutnat. Ze vzdálenosti jednoho metru si všímám rozdílů, které vidící člověk nevnímá. 

Zkrátka byly tu teorie, že nevidomí naopak mají privilegia, protože nejsou rušeni zrakovými vjemy. Vzhledem k tomu, že vyzkoušet se má do jisté míry všechno, byl bych rád na chvíli tím vidícím, což nejde, ale naopak to možné je (vidící si může vyzkoušet, jaké to je nevidět). Proto ocením každý pokrok v oční medicíně. 

Život, který mi připadá ale absolutně nepředstavitelný, je život bez sluchu. Slyšel jsem, že nevidomí jsou odděleni od věcí, ale neslyšící jsou odděleni od lidí, což je značně horší. Já osobně jsem toho názoru, že komu končí sluch, tomu končí život. Neslyšící obdivuji nejvíce, ještě když nevidí. Je to, jako by byl člověk od narození do smrti v kómatu. Byl bych rád, kdybych byl hodně zajímavý a pobavil čtenáře.“ 

A tady je krátký rozhovor: 

V čem se podle tebe tvůj život liší od života vidících teenagerů? 

Nemohu provozovat některé sporty jako fotbal, hokej a podobně. Mám dost malou možnost se seznámit s mimoškolními vrstevníky a také menší šanci najít si přítelkyni. 

Jaké máš zkušenosti s ochotou vidících lidí ti pomoct, když je to potřeba? 

Někteří lidé, když mohou, tak pomohou a vyhýbají se hned, když mě zahlédnou, abych se s nimi nesrazil. Znám však lidi, kteří jdou, baví se a narazí. Jsou dokonce tací, kteří na někoho čekají v autě, jsou zaparkovaní tam, kde se to nehodí, a navíc se vůbec neomluví a neuznají svou chybu. 

Jak to u tebe bylo se zrakem? Jsi nevidomý od narození? 

Nevidomý jsem od narození. 

Jak "vidíš" svět? Myslím tím, jestli si třeba představuješ, jak svět okolo vypadá, jak vypadají lidé, barvy, věci apod. 

Kdybych si na spoustu věcí nešáhl, nejspíše bych si je představoval diametrálně odlišně od reality. Co se týká barev, tam si nemyslím, že by to odpovídalo realitě. Fialová mi totiž přijde alkoholicky peprná, zelená mi připadá mazlavě nechutná a tak dále. 

Dá se podle tebe říct, že zrak jde vykompenzovat jinými smysly, například hmatem nebo sluchem? 

Zrak není překvapivě nenahraditelný, přestože jsem se někde doslechl, že zrakem dostáváme osmdesát procent informací o okolí. 

Co bys označil za své největší trápení v životě, za problém, který ti nejvíc komplikuje život? 

Jsem atypický tím, že se neorientuji moc v klávesnici u počítače, a to, co vidím za největší problém, s nímž nemám nejmenší zkušenosti, je, že nevidomým může kdokoliv z nenadání vytáhnout kabelku s cennostmi z ruky a pak už je po radosti a člověk se celý život potýká s obavami o majetek. 

Co by ti nejvíc pomohlo, aby se ti žilo co nejlíp? Co by mohli ostatní udělat pro to, abys měl život jednodušší? 

To se týká především politiků, a to krutě. Nebýt vládních škrtů, což má nejvíce v rukou ministr sociálních věcí, mohl bych víc využívat asistenční službu, kterou potřebuji na doprovod do školy a na jiné aktivity. Invalidní důchod nestačí ani na skromný život. Okolí mého bydliště se též velmi přestavuje a cestu od metra domů se budu muset učit na novo, za což prý můžou Němci, kteří prý vlastní obchodní centrum Černý most. 

Autor:  Milena Nováková
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 25. července  2012 v 15:31     Audio  rubrika: Poznávej

  Co je to doping a co všechno může způsobit?

  Ve čtvrtek slavnostně začnou 30. Letní olympijské hry. Až do 12. srpna bude na 18 tisíc sportovců ve 26 disciplínách svádět souboje v hlavním městě Velké Británie Londýně.

   
 • 24. července  2012 v 11:20     Audio  rubrika: Poznávej

  Děrné štítky: Atari, Samsung, Twitter a internet

  V rubrice Děrných štítků zavzpomínáme na počátky informačních technologií, prozradíme, jak chce sociální síť Twitter přitáhnout více uživatelů, zastavíme se na Mezinárodní vesmírné stanici a také u výsledků prodejů...

   
 • 23. července  2012 v 20:00     Audio  rubrika: Poznávej

  S mikrofonem za projektem Prazelenina

  S mikrofonem jsme se vydaly do komunitní zahrady v pražských Holešovicích. Obyvatelé hlavního města si tady můžou vypěstovat vlastní zeleninu anebo si jen odpočinout od městského shonu s lopatkou v ruce.

   

Anketa

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas